Zrušení základní školy před čtyřmi lety bylo pro Ladenské poslední kapkou. Právě tato událost posílila odhodlání Ladenských odtrhnout se od Břeclavi. Po pouhém roce samostatnosti starosta Zdeněk Juračka plánuje, že už v září školu znovu otevře.

„Zvolili jsme postup rozšíření mateřské školy o školu základní,“ vysvětlil Juračka. Sloučené školy budou mít společné vedení. Dnes je poslední den, kdy se zájemci o post ředitele můžou přihlásit do konkurzu. Úředníci z ministerstva školství podle Juračky potvrdili, že nebude problém zařadit školu do sítě školských zařízení ještě letos.

„Teď ale musíme žádat o vyjádření ještě kraj, který je zřizovatelem mateřské školy,“ doplnil starosta.
Obecní úředníci poslali rodičům dětí navštěvujících první stupeň základní školy a také budoucích prvňáčků, aby dali vědět, jestli budou děti do místní školy posílat. „Zatím máme dvanáct závazných přihlášek. S ostatními rodiči ještě jednáme,“ sdělil Juračka.

V září by se měly otevřít dvě třídy. Jedna pro prvňáky a druhá společná pro třeťáky a čtvrťáky. „Od nás letos odchází deset předškoláků. Z toho jen dva půjdou na školy v Břeclavi,“ řekla ředitelka ladenské mateřské školy Karla Důbravová. Dodala, že sama byla proti zrušení základní školy.
„Pro prvňáčky bude výborné, že nebudou muset dojíždět a budou chodit do školy se svými kamarády ze školky,“ míní. To, že ve vesnici obnoví školu, je podle ní navíc dobrým lákadlem pro mladé rodiny.

Zároveň ale vyjádřila obavy, zda se podaří naplnit i vyšší třídy. „Nevím, jestli se dětem, které už si zvykly v Břeclavi, bude chtít zpátky. Pro dítě je přece jen změna školy dost zásadním zlomem a toho by se rodiče mohli leknout,“ poznamenala.
Maminka dvou dětí Ida Osičková rozhodnutí zastupitelů uvítala. Její starší syn chodil do první třídy ještě v Ladné. Po zrušení školy musel začít dojíždět do Břeclavi. „Za rok půjde do školy dcera a já jsem ráda, že ji budu mít tady pod dohledem,“ řekla. Sama pochází z Brna a přeplněné třídy v městských školách jí nevyhovují. „Myslím, že na malé vesnici má učitelka na děti víc času…

Více v Břeclavském Deníku 11. července

zamyšlení