Zvláštní plavidlo včera brázdilo hladinu Malé laguny v pasohláveckém kempu Merkur. Tříčlenná posádka člunu musela být každou vteřinu ve střehu. Podle GPS navigace sledovala polohu plavidla a hloubku vody.
To vše proto, aby do laguny postupně vypouštěla přesné dávky přípravku PAX–18. Ten Pasohláveckým pomůže udržet vodu čistou a zdravotně nezávadnou. Brání totiž ve výživě sinicím. „Dlouho jsme hledali pravý termín aplikace. Nakonec jsme ho po dohodě s odborníky stanovili na dnešek,“ uvedl místostarosta Pasohlávek Jan Duda.

Původně měla chemie do laguny putovat už včervnu. „Díky dobré kvalitě vody ale čistíme až teď a místo dvou aplikací bude zřejmě potřeba jen jedna,“ radoval se Duda. Čištění totiž není levnou záležitostí. Obec na ně vyčlenila z rozpočtu šest set tisíc korun.
Po celý den se turisté i místní museli koupání v Malé laguně vzdát. „Není to proto, že by přípravek byl nějak nebezpečný. To vůbec. Pro vodní ekosystém i pro lidské zdraví je zcela neškodný,“ ubezpečoval vedoucí Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny Blahoslav Maršálek, který nad celou akcí držel odborný dohled.

„Aby bylo dávkování přesné, musí člun jet po určené trase konstantní rychlostí. Nemůže zpomalovat, brzdit nebo kličkovat. Mohl by proto nějakého plavce srazit,“ vysvětlil vědec. Zatímco loni byli ještě někteří rekreanti neposlušní a vzdát se koupání ve vyhřáté laguně se jim nechtělo, letos už s nimi nebyl problém.

„No tak se dnes prostě koupat nebudeme nebo půjdeme do Velké laguny. Hlavně, že voda bude čistá,“ konstatoval Václav Drda, který do Pasohlávek přijel z Kutné hory. Do Merkuru jezdí už dlouhá léta. „Loni byla ještě voda dost špinavá, letos je to mnohem lepší,“ pochvaloval si.
Turisté i místní se o čištění dozvěděli z místního rozhlasu. „Vítají to a ani se nebojí žádné chemie. Znají to už z minula a snad právě díky průzračnévodě se k nám budou vracet,“ doufal Duda…

Více najdete v Břeclavském Deníku 25. července

zamyšlení