„Jsou tam zvláštní vchody z nádvoří zámku. Je to ve stejném režimu jako galerie," zmínil kastelán zámku Richard Svoboda.

Nový venkovní areál Aqualandu Moravia.
Aqualand otevře za měsíc. I s novým 242metrovým tobogánem, kde se jezdí do kopce

Druhé květnové pondělí otevře také výstava Tajuplný svět v Žabím sklepě ve valtickém zámeckém parku. Hlavní prohlídkový okruh zpřístupní návštěvníkům 25. května.

Od června si pak turisté prohlédnou nový okruh – Apartmán knížete Františka I. z Liechtensteinu. „Jedná se o připomenutí vlády posledního knížete, který na zámku bydlel. Zemřel v roce 1938,“ řekl Svoboda. Další knížata už žila ve Vaduzu.

Ilustrační fotografie.
Překvapení při čištění studny. Muže vylekal předmět podobný nevybuchlé munici

Knížecí byt je poslední částí druhého podlaží zámeckého paláce, která dosud nikdy nebyla zpřístupněna lidem. „Deset místností je vybavených jako jeho byt, aby připomínaly dobu jeho vlády. Součástí okruhu bude i pohled a vstup do panské oratoře i vstup na balkon s výhledem na park,“ přiblížil Svoboda.

Příchozí si prohlédnou také několik vzácných uměleckých předmětů ze sbírek seniorů liechtensteinského knížecího rodu shromažďovaných ve Valticích už od půlky sedmnáctého století. Raritou je barokní malba na skle zobrazující svatého Filipa při křtu etiopského komorníka. Hnědé pigmenty obrazu chrání vrstva plátkového zlata.

Gloriet v Širokém lese u Břeclavi je veřejnosti nepřístupný.
Nejstarší dochovaná stavba mimo lednicko-valtický areál? Gloriet u letiště

Na otevření nového okruhu už se těší třeba Markéta Gálová z Podivína. „Na zámku, už jsme byli, ale budeme rádi, když uvidíme něco nového. Lidé se dozví více z lichtenštejnské historie,“ poukázala.

Délka prohlídky bude pětatřicet minut, zúčastnit se jí smí maximálně čtrnáct lidí. Vstupné vyjde na 120 korun.

Slavnosti města se uskutečnily od pátku do neděle v Mikulově. Součástí víkendových oslav byly také Mikulovské vinné trhy, kde například soutěžící tahali víno koštýřem na čas.
Mikulovské slavnosti budou jen virtuálně, Pálavské vinobraní má v rukou vláda

Když byl zámek zavřený, pokračovaly tam stavební práce. „Doděláváme opravy křídla, kde se nachází hotel. Opravujeme Belveder," přiblížil Svoboda úpravy areálu.