Podobné nálezy ukazují na dosud nepoznaný pohanský kult a propojení kultur napříč střední Evropou. Týkat se může plodnosti nebo stvoření světa.

Domnívali jsme se, že jde o jedinečný nález s unikátní výzdobou. Později jsme však zjistili, že se další takřka identické artefakty nacházejí i na území Německa, Maďarska a Čech,“ sdělil vedoucí archeologického týmu z Masarykovy univerzity v Brně, Jiří Macháček.

Odborníci se tak podle svých slov dostali na stopu dosud neznámého pohanského kultu, jenž na počátku středověku před nástupem křesťanství propojoval evropské regiony. „Zorganizovali jsme proto mezinárodní vědecký tým, který se nálezy začal zabývat,“ dodal Macháček.

Podle archeologů patří lánský nález do skupiny takzvaných avarských opaskových kování, která se ve střední Evropě vyráběla v sedmém a osmém století našeho letopočtu a byla součástí kroje Avarů - původně nomádského národa, který se usadil v Karpatské kotlině, tedy oblasti dnešního Maďarska. Jejich módu přebíraly i okolní národy, například Slované.

VIDĚLI JSTE? Lány: Zakletý zámeček mezi lužními lesy, který vysvobodil slovenský rytíř

Jakub Hotař se tentokrát proletěl s dronem zrekonstruovaným zámečkem Lány v oboře Soutok. | Video: se svolením Jakuba Hotaře