Spolu s příslibem vyhlášení nové Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok, která má vzniknout nejpozději do prvního ledna příštího roku u soutoku řeky Dyje na Břeclavsku, vyvstala i otázka sídla správy.

Vhodné umístění pro úřad hledalo Ministerstvo životního prostředí (MŽP) několik měsíců, nabídky vhodných objektů zaslala města Břeclav a Lanžhot. Po jejich vyhodnocení vybralo MŽP jako nejvhodnější objekt bývalé školy v Lanžhotě.

O záměru vyhášení CHKO Soutok si můžete více přečíst ZDE

„Vážíme si toho, že města mají zájem o umístění sídla chráněné krajinné oblasti. Nabídky jsme pečlivě zvažovali, vybrali jsme tu, která nejlépe vyhovuje potřebám budoucího úřadu a zároveň je výhodná ekonomicky. Klíčové také je, aby místo bylo pro občany dobře dostupné. Volba Lanžhota je logická i proto, že jeho katastr zasahuje do chráněné krajinné oblasti největším dílem ze všech dotčených obcí,“ vysvětlil ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zároveň shromáždilo MŽP nabídky vhodných míst a objektů pro umístění informačního střediska a návštěvnického centra, tedy Domu přírody vyhlašované CHKO. Vhodné lokality nabídly obec Mikulčice, města Lanžhot a Břeclav. Na rozdíl od správy CHKO tyto projekty realizuje a provozuje vždy místní partner s podporou státu.

Dům přírody v Břeclavi, nebo Mikulčicích

Nejvíce připravený je projekt návštěvnického centra v zámku v Břeclavi. Zároveň má podle MŽP nejlépe promyšlenou ekonomickou udržitelnost budoucího provozu.

Břeclav je o krok blíže zřízení Domu přírody na zdejším zámku.

„Vyhodnocením ministerstva životního prostředí jsme potěšeni, protože umístění Domu přírodu máme na seznamu jako jednu z možností, jak využít tuto budovu rozumně a v souladu s její historií. Zároveň jde o možnost, jak se stát i cílem turistů, ne jenom průjezdním městem. Samozřejmě nejde o levnou záležitost, takže podmínkou bude získání dotačních peněz. Na tom už pracujeme, ale je to běh na delší trať,“ komentuje stanovisko ministerstva místostarosta Břeclavi Jakub Matuška.

Záměr obce Mikulčice zřídit informační středisko CHKO vyhodnotilo MŽP také jako vhodný. Další obce a partneři, například obec Lednice, Podivín a Národní památkový ústav, projevili zájem o vybudování menších prvků pro návštěvníky.

„Je dobře, že v případě vyhlášení CHKO vznikne hned v prvních letech infrastruktura informující, orientující a usměrňující návštěvníky. Kromě Domu přírody Soutoku se vybudují naučné stezky či ptačí pozorovatelny, které zájemcům usnadní poznávání zdejší jedinečné přírody,“ dodal Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Dubová vrata židovské obřadní síně v Břeclavi se po rekonstrukci otevřela

Dubová vrata židovské obřadní síně v Břeclavi se po rekonstrukci otevřela | Video: Deník/Iva Haghofer