Stávka v pátek zasáhla kamiony mířící na Slovensko přes hraniční přechod u Lanžhota. Policisté byli nuceni kamiony na 48. kilometru dálnice D2 u sjezdu na Břeclav odklánět, dálnice je pro kamiony uzavřená od 60. kilometru. „Dálnice D2 je pro nákladní dopravu uzavřena ve směru na Bratislavu z důvodu stávky autodopravců na Slovensku. Slovenští dopravci blokují také přechod Lanžhot - Brodské. Policie odklání nákladní dopravu na místě. Pro osobní automobily omezení neplatí,“ sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálníc Jan Rýdl.

Stávku sledovali také dispečeři hustopečské společnosti Moss logistics, která je jedním z největších dopravců na jihu Moravy. „Situaci sledujeme, policisté odkláněli dopravu směrem na Hodonín. Skutečně jsme měli v tu dobu na silnici několik aut, měli jsme ale štěstí, že všechna projela v pořádku bez jakýchkoli zdržení,“ uvedla odpoledne mluvčí společnosti Eva Ondrůjová.

Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia doporučuje svým členům nevjíždět na Slovensko do neděle. „Odehrává se tam stávka, při které jsou blokovány silnice napříč celou zemí. Důvodem stávky je vysoká daň z motorových vozidel a mýtný systém. Přesný průběh a dobu trvání stávky nelze určit,“ informovalo sdružení na svém webu.

Únia autodopravcov Slovenska požaduje po státu padesátiprocentní snížení silniční daně a pozastavení výběru mýta do doby určení jeho nového správce.