Místo pro oddech, setkávání, návštěvy, ale i hry a zajímavosti o okolní krajině. Takový prostor chtějí vybudovat v Lanžhotě. S prací na Návštěvnickém centru by měli dělníci začít letos. Zda ke zkrášlení města pomohou evropské dotace, je ale zatím nejasné.
„Návštěvnické centrum se pro nás zdálo vhodné, protože bude u vjezdu do Lanžhota směrem ze Slovenska. Bude tak v bezprostřední blízkosti obce. Tvořit jej budou tří části – terasa, hravá zóna a přírodní zahrada. Na své si tam přijdou děti, mládež, rodiče s dětmi a také turisté," nastínil návrh lanžhotský starosta František Hrnčíř.
Co bude součástí
- dřevěná terasa neboli molo
- multifunkční hudební nástroj
- broukoviště (hmyzí hotely)
- naučná výuková stezka
- vrbové tunely a iglú
- přírodní sedací prvky
- keřové bludiště
- průlezky se skluzavkou
- dešťová zahrada
- stezka bosou nohou
- pexeso s faunou lužního lesa
- vyvýšené záhony s rostlinami
S touto myšlenkou přišla obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava. Spontánně tam vznikl nápad, že by právě v Lanžhotě nebo Břeclavi mohla být expozice o lužním lese a informační centrum o lužní krajině.
„Stávající prostory jsou celkem zanedbané a takové zkulturnění by prospělo a pomohlo k návštěvám jak lidí z okolí, tak turistů. Rozpočet máme stanovený na jeden milion korun a žádáme o dotace z Evropské unie. Už jsme získali sto šedesáti tisíc korun na vypracování projektu od Moravských naftových dolů," objasnil starosta. V hravé části centra mají být prvky z opracovaného i neopracovaného dřeva či hudebně naučné panely: například multifunkční hudební nástroj s xylofonem, bubnem a valchou z dřevěných klacků. Nebo panel zaměřený na přírodu blízkých luhů, ale také broukoviště. To tvoří kmeny stromů, ve kterých přežívají brouci – takzvané hmyzí hotely.
„Řekli jsme si, že by nebylo špatné Lanžhot ozvláštnit o netradičně vytvořený parkový prostor, který volně přechází v lužní krajinu. Idea počítala s tím, že se tam mohou vydovádět děti a mládež škole odrostlá, zároveň tam budou mít své místo třeba maminky s potomky nebo důchodci. Byla by tam řada informací o lužních ekosystémech a místním folkloru. Stručně řečeno, pro místní dobře udržovaný příměstský park, pro turisty zase místo, které jim poskytne základní informace nebo rozšíří jejich vědomosti," uvedl ředitel Biosférické rezervace Dolní Morava Jan Vybíral.
Třicetiletá Martina Moravcová z Lanžhota o návštěvnickém centru už slyšela. „Moc se mi ten nápad líbí. A už ať je to hotové, abychom to mohli jít s dětmi vyzkoušet," neskrývala žena nadšení.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!
Pozn. red.: Vizualizace obsahuje několik pravopisných chyb, za které redakce nenese odpovědnost.