Přelepený symbol ODS na pozvánce na předvolební guláš srpem a kladivem. A řada dalších útoků a urážek. Tak to vypadá před komunálními volbami v Lanžhotě. V pozadí je spor nynějšího starosty Františka Hrnčíře a ODS, za kterou dvakrát kandidoval. Letos ale změnil barvy.

„Z kandidátky jsem odešel nejen já, ale i další dva kandidáti. Proč? Členové ODS začali velmi úzce spolupracovat s KSČM a ČSSD, což je pro mě absolutně nepřijatelné. Nesouhlasím se směrem, kterým se ODS v Lanžhotě ubírá,“ vysvětlil Hrnčíř, proč se stal jedničkou na kandidátce TOP 09.

Lídr ODS Antonín Hostina má však jiné vysvětlení. „Bylo to jinak. Pan Hrnčíř se nechal slyšet, že už nechce být starostou. I další starostové nám to potvrdili. S umístěním na nižším místě kandidátky ale také nesouhlasil. Týden před jejím odevzdáním najednou řekl, že za nás kandidovat nebude. A s sebou stáhl i další dva kandidáty,“ popisoval Hostina.

„Není to pravda, neprohlásil jsem, že už nebudu kandidovat na starostu. Před skládáním kandidátek jsem jen řekl, že bych nechtěl být starostou až do pětašedesáti let. Ovšem situace se vyhrotila úplně jiným směrem. Koalice ODS a KSČM je pro mě nepřijatelná,“ zopakoval Hrnčíř.

Takovou možnost povolebního vývoje ale Hostina zásadně odmítá. „Je to úplný nesmysl, jedna z fám, která koluje po Lanžhotě. Žádnou koalici s komunisty nevytvoříme, v tom máme všichni zcela jasno,“ vyjádřil se.

Oba kohouti se neshodnou ani na tom, kdo éru vzájemných útoků vlastně začal.

„Já jsem pana starostu nikde nenapadal, naopak cítím útoky z jeho strany. Například v obecním zpravodaji, který k tomu zjevně zneužil. Je mně z toho smutno, vždycky jsme byli přátelé. Tentokrát ale neměl zájem se rozumně domluvit,“ posteskl si Hostina.

„Aby si udělal pěkné jméno, neváhá nás dokonce spojovat s komunisty, že prý bude rudý Lanžhot,“ kroutil hlavou.

Hrnčíř, který kandiduje za TOP 09 jako nezávislý, je naopak přesvědčený, že viníkem „husté“ předvolební atmosféry jsou občanští demokraté. Už jen proto, že jej z plánovaného druhého místa kandidátky náhle přeřadili až na sedmé. Podle něj kvůli osobním ambicím některých členů strany.

„Také články, které vyšly, jsou samé výmysly a překroucené věci. I ty pocházejí od některých kandidátů ODS,“ poukázal starosta.

„Za dvacet let, co jsem v zastupitelstvu, tady nikdy nebyla tak vyhrocená situace. Se členy ODS, kteří kandidují, na pivo určitě nepůjdu. Spolupráci si dokáži představit jen s nezávislými na jejich kandidátce,“ řekl Hrnčíř.

To ODS je smířlivější. „Z naší strany nepanuje vůči panu Hrnčířovi žádná zášť. Jsme připraveni zasednout po volbách k jednomu stolu,“ slíbil padesátiletý Hostina.

„Osobně si myslím, že v městečku velikosti Lanžhota bychom se měli spíše snažit spolupracovat, než se vzájemně obviňovat,“ komentoval spory lídr lanžhotské kandidátky ČSSD Marek Uhlíř.