Na žádost zástupců ministerstva životního prostředí se ve čtvrtek v podvečer konala v prostorách lanžhotské radnice první beseda ochránců přírody s občany.

Vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok na ní hájil zejména Dušan Utínek. „Z jeho pětiminutového vystoupení bohužel nebylo zřejmé, co občanům nabízí. Nedokázal přítomným vysvětlit, co vlastně chtějí chránit, a hlavně – co chráněná krajinná oblast lidem přinese a v čem je omezí,“ vyjádřil svůj názor zastupitel města Antonín Hostina.

Podle slov Utínka k žádnému omezení nedojde, pouze se zamezí trempinku a rozdělávání ohňů.

„Lidé se až do konce besedy nedozvěděli nic o tom, jaký význam má vyhlášení chráněné krajinné oblasti pro danou oblast. Z toho se dá odvodit, že se jedná pouze o mocenský krok, který, jak mnozí zmiňovali, tu už byl – ať už za rodu Lichenštejnů nebo hraniční pásmo za vlády jedné strany,“ kritizoval Hostina.

Lanžhotský fořt Jiří Netík pak vzpomněl na svého předchůdce Bohumila Balgu. A připsal mu velkou zásluhu na tom, jak dnes obora Soutok vypadá a že ji navštěvují milovníci přírody z celého světa.

„Pan Netík ve svém vystoupení důkladně rozebral celou šíři údržby krajinné oblasti. Vzpomněl bezmála dvacet různých institucí, se kterými Polesí Lanžhot a Lesní závod Židlochovice aktivně spolupracují s cílem zachování druhů a ochrany přírody,“ neskrýval své sympatie lanžhotský zastupitel.

Zástupci z ministerstva podle jeho slov nedokázali vznést ani jeden argument, který by zpochybňoval špatné hospodaření lesníků v kterékoli lokalitě obory Soutok.