A výsledek? Nejasný. Zda a kdy hráz vznikne, zůstává stále s otazníkem.

„Nikdo nikomu nic nevnucuje. Záleží vždy jen na lidech, jestli budou navržená opatření chtít," opakoval několikrát technicko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal. Reagoval tak na nesouhlasné hlasy, které se ozvaly ze skupiny několika desítek lidí. Ti se sešli v úterý večer v sále bývalého kina v Lanžhotě.

Hlavním tématem se stala studie, která má ukázat, zda lze vůbec hráz u jihovýchodní části města vybudovat. Pokud by s ní Lanžhotští souhlasili, měli by být podle vodohospodářů ochránění před stoletou vodou.

Jedním z mnoha důvodů, proč se podle zástupců Povodí Moravy do stavby hráze pustit, jsou momentálně minimální náklady, které by na stavbu putovaly z lanžhotské městské kasy. V budoucnu by totiž podíl nákladů města mohl být třeba i deset procent z celkové částky.

To však někteří považovali za zastrašování. Mezi nimi byl například opoziční zastupitel Marek Uhlíř (ČSSD).

„Cítím se manipulovaný jako na předváděcí akci pro důchodce. Strašíte, že pokud nebudeme stavět nyní, budeme pak platit více. Co to je?" ptal se Uhlíř.

Jiného muže zase zajímalo, zda by nestačilo pouze navýšit současné hráze. Nestačilo. Alespoň tak zněla odpověď odborníků.

„Kdyby ano, nepředkládali bychom nový návrh," doplnili vodohospodáři.

Jedna z přítomných žen mezitím upozornila na problém nepročištěných vodních koryt. Je přesvědčená, že kdyby byla v lepším stavu, pojaly by více vody. Zástupci povodí oponovali často svázanýma rukama, které jim při snahách o čištění blokují ochránci přírody.

I přes často rozporuplné názory a nesouhlasné reakce považuje lanžhotský starosta František Hrnčíř (nestraník za TOP 09) úterní setkání za přínosné.

„Lidé se mohli ptát na cokoliv a dotazy jim byly zodpovězené. Povodí Moravy předneslo veškeré argumenty, proč hráz dělat. Stejně jako teorie, co může při povodních nastat. Teď je na nás, jestli se do toho pustíme, nebo ne. Je to čistě na naší straně," sdělil Hrnčíř.

Nová hráz má být dlouhá dvanáct set metrů a ochránit město před povodní, jaká jej postihla naposledy v roce 1946. „O hrázi rozhodne zastupitelstvo, ale kdy to bude, to v tuto chvíli nevím," doplnil starosta.