Mezi obyvateli byla síň dlouho očekávaným počinem, před kterým ve městě chyběla možnost civilního rozloučení se zesnulými. Obrat přivítala například Jarmila Vlašicová. „Už to bylo velmi potřeba. Vždyť polovina lidí jezdila do Břeclavi, kde jsou ale nevyhovující podmínky. V Lanžhotě chodí na pohřby hodně lidí a v Břeclavi je síň malá," říkala žena.

Rozhodnutí o zbudování síně padlo ještě za předchozího vedení radnice. Budova sice stojí, okolní parkoviště je také hotové, ale vnitřní vybavení zatím schází. „Už aby bylo kompletně hotovo, a mohla se využívat," přeje si Vlašicová.

DVOJNÁSOBNÁ ČÁSTKA

Součástí se stalo také nové kolumbárium a úprava blízkého okolí včetně silnice. Kolaudace se uskuteční příští týden. „Podařilo se nám dokončit velký projekt. Jedná se o stavby, které bezesporu přispějí k občanské vybavenosti města. Zároveň v něm přibyl další pěkný koutek," uvedl starosta Ladislav Straka.

Zatímco Lanžhotčané už smuteční síň mají, u městského hřbitova v Břeclavi na její zbourání a následnou výstavbu čekají. Vedení radnice se zahájením prací počítá příští rok a s dokončením pak v tom přespříštím. Oproti původním předpokladům jde o časový posun. „Harmonogram prací ještě upřesňujeme, ale výstavba se stane součástí nového rozpočtu," ujistil břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Dělníci se v místě objeví zřejmě na přelomu léta a podzimu. Oproti dříve uváděným nákladům se suma z pětadvaceti milionů korun vyhoupla na dvojnásobek. Důvodem jsou nutné stavební a inženýrské úpravy okolí. „Po výběrovém řízení ale očekáváme snížení na zhruba pětatřiceti milionů," poznamenal Válka.

V době prací Břeclavané využijí síň v městské části Poštorná. K té mezitím vznikne nový chodník a zásahu se dočká také prostor pro parkování.