Vydání druhého dílu v plánu původně neměli. Bez záruky druhý lanžhotsko-český slovník je však přeci jen čerstvě na světě. Na trh se dostal ještě před letošními Vánocemi.

„Byl jsem zásadně proti pokračování. Nicméně došlo k tomu, co jsem předpokládal. Poté, co vyšel díl první, mě oslovovali lidé jak v Lanžhotě, tak i v Břeclavi s tím, že tam některá úsloví nebo výrazy chybějí. Bylo mně jasné, že první díl není kompletní, to ani nelze. Ovšem že by mě to přesvědčilo k napsání druhého, to tedy ne,“ říká rázně devětašedesátiletý muž, který má na kontě už i dvě detektivky ze školského prostředí.

ZAJÍMAVÉ VÝRAZY A ÚSLOVÍ

hladké koko - bonbony Bonpari

káčkat - čvachtat

soplák - mladistvý

šústek - zbytek po oloupání klasu kukuřice

šak aj on - spoluviník

ná, šak ba - ano, jistě

už nalévajú - je devět hodin

zablúdí aj v misi gulivárů - nemá orientační smysl

tos eště říkal na kuřinec koko - bylo to v době, kdy jsi byl ještě malý

ty sa strácáš - hubneš

Rozhodnutí vydat druhý díl slovníku padlo ve chvíli, kdy mu kolega Kocmánek pohrozil, že se o jeho sepsání postará sám. „Milan mě začal otravovat, že má tolik historek, které by stálo za to vydat. Pořád jsem se ale bránil. I proto, že jsem se nechtěl opakovat. Nevěděl jsem, jak to pojmout, aby šlo o zcela novou knížku, která by byla pro čtenáře zajímavá. Pak ale Milan vytáhl nejtěžší kalibr. A totiž, že ji vydá sám. Tomu jsem musel za každou cenu zabránit,“ směje se Králík.

Bez záruky druhý lanžhotsko-český slovník dali autoři dohromady prakticky za tři týdny. Zatímco text měl na starosti Králík, o ilustrace se postaral kreslíř Kocmánek. „Už po týdnu, co spatřila světlo světa jednička, mi Jirka Netík, tehdejší správce polesí Soutok, vyčítal, že mi chybí ve slovníku kord a bautičky. Bautička, to je orobinec. A kord? Tak se lanžhotsky říká žábě, skokanovi. Ale také Lanžhotčanům. Lidé z okolních dědin si z nich totiž dělají srandu a nazývají je kordi, což oni těžce nesou,“ vypráví pobaveně spisovatel Králík.

Proti posměškům mají obranu

Lanžhotčané jsou však proti posměškům imunní. „Mají takovou obranu. Když Kostičané nebo Tvrdončané použijí tento výraz, Lanžhotčan jim odpoví: a víš, jaký je rozdíl mezi mnú a kordem? Ne? Mně můžeš políbit v prdel hned, ale toho skokana, až když vyleze z vody,“ tlumočí s úsměvem spoluautor knížky.

Na vysvětlenou zmiňuje, že ostřejších zážitků a scének čtenáři v knížce najdou více. „Ale v Lanžhotě je to zvykem. Pokud se pak v příběhu objeví označení neznámý Lanžhotčan, tak vám garantuji, že jde o kolegu Kocmánka,“ provokuje na oko svého přítele Králík.

Potíže s nedostatkem obsahu autoři rozhodně neměli. „Nejen, že nám lidé dodávali výrazy do slovníku, ale dokonce začali dodávat i historky. Zatímco první díl je o nežijících lidech nebo o těch, kteří se odstěhovali či užívají zaslouženého důchodu, ve dvojce je řada žijících. Takže označení podobnost čistě náhodná opravdu tentokrát využít nemůžeme,“ podotýká potutelně Kocmánek.

A i on dává k dobru jedno úsloví. „Chodím na volejbal. A dámy, které tam hrají se mnou, jsou doslova studnicí takových úsloví. Často z nich padají perly. Chodívám proto se zápisníčkem. Víte třeba, co znamená jeleň nascal do vody? Že začíná podzim,“ překvapuje kreslíř, který měl řadu ilustrací hotových ještě předtím, než byly historky sepsané.

Břeclavské Vánoce se poprvé rozsvítí v neděli 3. prosince.
Břeclavské Vánoce lákají na novinky. Sněhuláka hokejistu, snowboardistu a lyžaře

Kniha, která je graficky znovu v barvách lanžhotského znaku, vyšla v nákladu čtyř set kusů. Muži ji pokřtí v pátek vpodvečer. Křest to bude vlastně dvojí, protože Milan Kocmánek současně s tím vydává v pořadí již dvacátou publikaci svých kreslených vtipů. Nese název Vysmátá kamera a bude, společně se slovníkem, v prodeji také v sobotu druhého prosince na lanžhotském vánočním jarmarku. K dispozici pak budou obě knihy i v místní knihovně či na knižních webech.

Kocmánkova publikace je doslova sběratelským kouskem. Vázaná je v pevných deskách a barevné vtipy jsou vytištěné na křídovém papíru. „Vtipy vycházely poslední tři roky v časopise Tapír jako soutěž. Všechny jsou parafrází známých filmů. Animovaných, historických, českých veseloher, pohádek a podobně,“ přibližuje neúnavný kreslíř.