„Podstatným faktorem je, že již územní řízení bylo vydané v rozporu se zákonem. Je totiž v nesouladu s územním plánováním,“ rozčiloval se Uhlíř.

Problém vidí už v tom, že nebyl účastníkem územního řízení. „Vždyť můj pozemek přímo sousedí s místem, kde chtějí stavět hráz,“ poznamenal.

Před několika dny mu z břeclavské radnice přišel dopis, že je účastníkem řízení. „Když jsem se ptal paní Osičkové, proč bylo vydané územní rozhodnutí v rozporu s územním plánováním a rozhodnutí proto považuji za neplatné, odpověděla mi: Územní řízení je možná neplatné a také možná v rozporu s územním plánováním, jak tvrdíte, nicméně je pravomocné. A já si za svým rozhodnutím budu stát,“ vylíčil Uhlíř.

„To není pravda, o tom jsme se vůbec nebavili. Pan Uhlíř přišel s tím, že jsme dali kladné stanovisko, jelikož územní rozhodnutí je pravomocné. Vydali jsme souhlas, že je to v souladu s územně plánovací dokumentací,“ divila se vedoucí odboru stavebního řádu a obecního živnostenského úřadu v Břeclavi Milena Osičková takovému tvrzení.

Jedna hráz je u lesa

Uhlíř je ale přesvědčený o tom, že úřady pochybily. Asi kilometr od úseku kolem říčky Malá Caja, kde má nová protipovodňová hráz vyrůst, už totiž jedna hráz je. U začátku lužních lesů na Pohansku, které jsou při jarním tání sněhu zaplavované.

„Stačilo by vyčistit odvodňovací kanál za touto hrází a navýšit ji. Na co se vyhazuje třicet milionů korun z Evropské unie. Stejně to platíme my, daňový poplatníci,“ stěžuje si.

Opozičnímu zastupiteli vadí, že protipovodňová hráz má být až za potokem, který teče kolem jeho domu se zahradou. „Voda, která se vylévala na pole, se nyní bude soustřeďovat k mému domu,“ uvedl.

Lanžhotský starosta František Hrnčíř se vyjádřil stroze: „Vše jsme popsali v městském zpravodaji. Když panu Uhlířovi nevyjde jedna připomínka, tak si najde druhou. Snaží se to jen pořád oddalovat. Hledá neustále nějaké záminky. Je to pořád dokola.“

Hrnčíř se nechal opakovaně slyšet, že město ochranu před povodněmi v těchto místech potřebuje. Už dříve, když Lanžhotští protipovodňová opatření řešili, je zastupitelé bez problému schválili. Souhlasili i všichni odborníci.

Překážky nevidí úřady ani teď. „Z mého pohledu to nebylo neprůchozí. Projekt by měl pokračovat. Je to v souladu s plánem protipovodňových opatření,“ nechala se slyšet vedoucí odboru životního prostředí jihomoravského krajského úřadu Anna Hubáčková.

„Celá protipovodňová ochrana a strašení vodní apokalypsou nemá chránit majetek lidí, ale pokladničku Povodí Moravy. To se chce zbavit zátěže obhospodařování původní hráze kolem lesa za peníze daňových poplatníků a dotací,“ tvrdí naopak Uhlíř.