„Bylo to pro mě velmi povzbuzující. Uvědomila jsem si, že šestiletá práce nebyla zbytečná," neskrývala radost z výsledku lanžhotská knihovnice Jaroslava Bartošová. Právě ona má zpravodaj městského úřadu v Lanžhotě poslední léta na starosti.

V prestižní celorepublikové soutěži se lanžhotský čtvrtletník prosadil v konkurenci 385 periodik. Ceny pěti nejlepším v obou kategoriích předávali ministr financí Miroslav Kalousek a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. „Bylo to pro nás příjemné překvapení. Nečekali jsme, že se v konkurenci velkých měst, jako je Most nebo Olomouc, takto prosadíme. Je to hlavně uznání práce paní Bartošové," řekl lanžhotský starosta František Hrnčíř.

Právě knihovnice také na jeho pokyn vybrala dvě loňská čísla a poslala je do soutěže. „Když jsem dostal e-mail o konání soutěže, rozhodli jsme se, že to zkusíme. Zpravodaj se postupně vypracoval po obsahové i grafické stránce. Snažíme se, aby to k něčemu směřovalo," vyjádřil sel starosta.

Porota hodnotila jak obsah, tak i fotografie a vůbec grafickou podobu zpravodajů. „Mým cílem je, aby byl každý zpravodaj co možná nejpestřejší. Aby tam bylo pro každého něco – ze současnosti i historie, sport, ale také příspěvky jednotlivých spolků, i když je někdy těžké z nich něco dostat," přiznala Bartošová.

Ta se ke zpravodaji dostala před šesti lety vlastně náhodou. Jak říká, všechno se učila za pochodu, při práci. „Čas od času se na obsah objeví i nějaké kritické ohlasy. Pokaždé to prostě stoprocentně nevyjde. Hodně záleží na dopisovatelích, sama to rozhodně nezvládnu. Ale na druhou stranu, když je slyšet kritika, alespoň je vidět, že to lidé čtou," smála se.

Opozice pro změnu starostovi města vyčítá, že ve zpravodaji odmítá zveřejňovat její názory. „Měl by to být zpravodaj informační, a ne aby se tam rozvíjela polemika a diskuze," reagoval Hrčníř, který bere ocenění v soutěži jako nejlepší odpověď kritikům.

Zpravodaj Lanžhota vychází ve formátu A5. Obálku má barevnou, zbytek stránek je černobílých. Obvykle má dvaapadesát stran.

V Lanžhotě není zpravodaj zadarmo, město jej prodává za deset korun. K dostání je v obchodech. „Když byl zpravodaj zdarma, lidé si ho brali po dvou, po třech kusech. Pak na mnohé už nezbyl. Když je za deset korun, každý si koupí jeden a je to. Dostane se na všechny," vysvětlil starosta důvod zpoplatnění.