Jedním takovým kostlivcem ve skříni bylo zbudování silnice Na Dílni. „Tento projekt se vlekl roky kvůli přípravám, schvalovacím procesům i dokumentaci. Přestože jsme měli přichystaný projekt, na místě jsme se museli vypořádat s řadou těžkostí. Sice nejde o dlouhý úsek, ale je zde poměrně komplikované podloží a řešit jsme museli i opravu stávající dešťové kanalizace,“ přiblížila místostarostka města Petra Říhová.

Co se infrastruktury týče, chtějí Lanžhotští s opravami po již hotových chodnících v ulicích Břeclavská, Gagarinova, MUDr. Kepáka a Zahradní pokračovat i v příštím roce. Například v ulici Příční. „V návaznosti na chodníky řešíme také dlouhodobě potíž s parkováním u domů. Jde o zřejmě největší problém, s nímž se nyní potýkáme. Město není nafukovací a aut přibývá. Zatímco dříve na tři domy připadlo jedno auto, nyní je to obráceně. V obytných zónách proto řešíme právě i budování prostor pro parkování. Máme již vyhlídnuté i jiné lokality, kde bychom mohli stání zřídit,“ sdělil starosta města Ladislav Straka.

Bobová dráha v Němčičkách.
Bobová dráha v Němčičkách: bývalý starosta dostal za dotační podvod podmínku

Již nyní je jisté, že Lanžhotští rozšíří parkoviště u základní školy. „Vzhledem k tomu, že navyšujeme kapacitu pro diváky ve sportovní hale, kde chceme přidělávat tribuny, jsme nuceni zvětšit i kapacitu parkoviště. Kromě sportovců pak bude sloužit například i v době třídních schůzek, kdy rodiče parkovali, kde zrovna našli místo,“ zdůvodnil Straka.

Právě základní a mateřská škola jsou ostatně dalšími, na které se nyní v Lanžhotě upírá nejvíce pozornosti. „Loni se nám podařilo otevřít přístavbu k budově školky, čímž jsme navýšili i její kapacitu. Letos jsme proto měli v plánu dokončit zahradu. Dříve jsme pořídili sem tam nějaký nový herní prvek. Tentokrát jsme si ale řekli, že bychom rádi zahradu koncepčně sjednotili,“ vyprávěla místostarostka.

Investovat do školy budou dál

Městu se podařilo odkoupit sousední rodinný dům se zahradou a hospodářskými staveními. „Hospodářské objekty jsme asi za sto tisíc korun zbořili. Tím se rozšířili možnosti využití dvora školky, kam jsme mohli umístit již i prvky pro nejmenší děti od dvou let věku,“ sdělila Říhová s tím, že celý projekt obnovy dvora vyšel na něco málo přes dva miliony korun a jeho součástí byla kompletní výměna herních prvků i náročná úprava terénu.

Plány mají Lanžhotští i s domem v přední části. „Uvažujeme o tom, jak jej upravit, aby v jeho útrobách našly zázemí například maminky s nejmenšími dětmi, ale také místní spolky a podobně. Rádi bychom ho přebudovali na multifunkční zařízení, které by sloužilo lidem,“ naznačil starosta Straka.

Břeclavská radnice. Ilustrační foto
Radnice v Břeclavi rozdá na dotacích 24 milionů

Do školství budou v Lanžhotě investovat i v dalších letech. Velkým oříškem má být přístavba jídelny základní školy. „Naším cílem je, abychom stravování vyřešili tak, aby se nacházelo na jednom místě. Aby děti nemusely nikam přecházet. Jsme si vědomi toho, že půjde o nákladnější projekt. Podobně náročná bude i rekonstrukce kulturního sálu Podlužan, který bychom zase rádi zvětšili,“ poznamenal starosta.

Že radnice hodně investuje, si všímají i místní. „U nás se pořád něco děje. Poslední roky se hodně investovalo do nových chodníku a silnic, i školka má novou přístavbu. Za mě je to dobře,“ pochvalovala si Lanžhotčanka Jitka Kostková.