Situace na školách začíná být neúnosná. Před výbuchem. Už loni došlo k podstatnému zhoršení jak pracovních, tak i peněžních podmínek. A letos bude ještě hůř, stěžují si učitelé z lanžhotské základní školy sdružení v odborech. „Není na co čekat. Nabádáme svaz, aby něco zorganizoval, třeba i vícedenní stávku," řekl šéf školských odborů v Lanžhotě Leopold Králík.

Tamní odboráři poslali do Prahy dopis, ve kterém své vedení žádají, aby při prosazování zájmů učitelů postupovalo razantněji. K požadavkům se přidaly i některé další školy z regionu. „V reakci na náš dopis přijede pražské vedení odborového svazu pracovníků školství v úterý šestadvacátého února za námi do Lanžhota," prozradil Králík.

Problémů je podle něj celá řada a nikdo je neřeší. Ředitelé škol už například nemusí respektovat takzvaný platový automat. „Pět platových stupňů podle let sice zůstalo, ale pro ředitele už nejsou závazné. Těch, co peníze přidělují podle jiného klíče, sice zatím není tolik, ale máme obavy, že jich bude přibývat," vyjádřil se Králík, který vede i jihomoravské školské odbory.

Podnětem mohou být snižující se rozpočty škol. „Do školství sice letos půjde navíc šest set milionů korun, ale na většinu škol přesto zřejmě znovu přijde méně peněz. Počet žáků se totiž neustále snižuje a rozpočty škol se odvíjejí právě od něj," upozornil.

Mnozí učitelé tak přicházejí o nenároková osobní ohodnocení a odměny. Není na ně. „Základní platy se postupně téměř srovnaly. Vychovatelky nebo učitelky v mateřských školách se středoškolských vzděláním si polepšily a berou v průměru okolo dvaceti tisíc. Učitelé s vysokoškolským vzděláním pak ale asi jen o šest set korun více. Stejně tak už dnes bohužel není rozdíl mezi začínajícím a zkušeným pedagogem," srovnával lanžhotský učitel.

„Na naší škole už žádné nenárokové složky platů nemáme. Jsme vůbec rádi, že můžeme dát učitelům aspoň to minimum, na které mají podle tabulek nárok. I my ale uvažujeme o změně systému," naznačil ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder, že někteří učitelé možná o část peněz ještě přijdou. „Plat mi klesá poslední čtyři roky. Myslím si, že peníze by se měly ve školství rozdělovat jinak. Platí se spousta zbytečných projektů, spíše by měly jít na vybavení škol a právě na platy učitelů," míní Zbyněk Chlumecký, který učí na břeclavském gymnáziu.

Odboráři z Lanžhota doufali, že pomůže kariérní řád, který má začít platit od roku 2014. Návrh nového ministra školství Petra Fialy je ale zklamal. Odmítli ho a volají po rázných protestech.

„Návrh pro většinu kantorů nic neřeší. Počítá sice se čtyřmi kariérními stupni, ale nárůst platu o pět tisíc korun řeší teprve poslední dva. Problém je, že ministerstvo předpokládá cílový stav až v roce 2023. Navíc zvýšení platu se má týkat jen asi každého šestého učitele. Ti zbývající musí za současných podmínek počítat s tím, že nástupní plat jim zůstane až do důchodu," vzkázal Králík kolegům.