Zapojit se do něj mají především místní. "Na myšlenku vysadit v jedné části květinový záhon, nás navedla obyvatelka jednoho tamního domu s tím, že se o něj bude starat. Nápad o adopci jsme rozvinuli na téměř celý zelený pás, oslovili jsme všechny tamní obyvatele, a ti všichni přislíbili pomoc se zapojením se do osázení a následné péče o tyto zahrádky," přiblížila místostarostka města Petra Říhová.

Do projektu, na který se místním podařilo získat dotaci ve výši téměř sto čtyřicet tisíc korun z Nadace Partnerství, se zapojí také tamní skautský oddíl Bantuové. Adoptuj si svou zahrádku se tak zařadil mezi sedmnáct vítězných projektů šestého ročníku grantového programu Zelené oázy, do kterého se přihlásilo rovných 102 uchazečů.

Obří kraslice malíře jižní Moravy Antonína Vojtka, která je zapsaná v České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov, se v pátek stěhovala na výstavu do Hranic na Přerovsko.
Za hranice do Hranic: obří kraslice se stěhuje z Břeclavi oknem, podívejte

Stávající trávníky a keře, kterým současné prostředí příliš nevyhovuje, tak vystřídá hned několik tematických záhonů. "Extenzivní záhon tvořený například netřesky, suchomilný záhon, záhon z kvetoucích keřů a polokeřů, záhon opylovačů, mariánský záhon či záhon klimatické zeleně," vyjmenovala místostarostka.

Jak dodala, záhony budou mít zároveň i naučnou funkci. Ta má být prezentovaná na devíti naučných tabulích. "Z charakteristiky jednotlivých typů záhonů pak budou moci občané čerpat inspiraci pro své vlastní zahrady a předzahrádky," dodala Říhová.