„Kolem Tvrdonic je celkem dost tůní. Relativně dobrá je situace na Soutoku i v Kančí oboře,“ vylíčil odborník Oldřich Šebesta z břeclavského pracoviště krajské hygienické stanice. Ten každoročně sleduje komáří populaci na jižní Moravě a o aktuálním stavu informuje starosty měst a obcí.

O komáří kalamitě se podle něj nedá hovořit. Alespoň zatím. Lidé na Břeclavsku by se však měli připravit na zvýšené množství bodavého hmyzu.

„První komáři se začnou líhnout pravděpodobně v polovině dubna. Koncem dubna už by to v lese mělo být cítit,“ popsal Šebesta. Jak dodal, jedná se o časné jarní druhy, což znamená, že by neměly příliš intenzivně zaletovat k lidským obydlím.

Komáří larvy jsou v lesích v různém stádiu vývoje. Záleží na podmínkách v konkrétní lokalitě. „Kde voda nastoupila teď nebo kde je hlubší, tam to teprve začíná. Někde jsou zase larvy v druhém či třetím vývojovém stádiu,“ sdělil odborník.

Záleží na počasí

Počasí ještě může s počtem komárů pořádně zamávat. V případě oteplení je šance, že některé tůně vyschnou a tím pádem by se mohly některé larvy úplně ztratit. Naopak při ochlazení se pouze zpomalí jejich vývoj, zima je nezahubí.

Například loni v tomto období vystoupala spodní voda kvůli vydatným dešťům. Situace proto byla podstatně horší, ale jen do dubna, kdy panovalo teplé počasí beze srážek. Takové podmínky larvám dotěrného hmyzu nevyhovují.

Šebesta předpokládá, že během týdne či čtrnácti dnů bude rozesílat lesákům doporučení, že je možné použít proti komářím larvám postřiky. Podobné rady uděluje při větším výskytu bodavého hmyzu i městům a obcím, které mají s komáry ve svém katastru problémy.

„Postřiky máme připravené v případě potřeby použít. Přímo v obci ale spíš na pozdější období,“ poznamenal starosta Lanžhota František Hrnčíř, který situaci pravidelně sleduje. „Byl jsem se podívat k řece Moravě, ale ta je pořád v korytě. Hladina Dyje je dost vysoko,“ uvedl.

Také v Břeclavi zatím není třeba v nejbližších dnech vyhlásit komářím larvám chemickou válku. „Záleží na pokynu pana doktora Šebesty. „Co se týče tůní v lese, většinou připravíme smlouvu s Lesy České republiky, které potom v těchto místech stříkají přípravkem VectoBac,“ vylíčil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

Do boje s komáry vyrazila v předstihu firma, která vyrábí prostředky chránící před krvežíznivým hmyzem. Elektronickou poštou rozeslala zprávu o zaručeně účinném spreji. Repelentních přípravků je na trhu více. Jak Šebesta doporučuje, sprej by lidem neměl chybět v batůžku, pokud se ke konci dubna vydají do lužních lesů. Pokud se počasí rapidně nezmění, komáří populace může pořádně znepříjemnit procházku či výlet na kole.