Cimbálová muzika Veragariovci z Břeclavi ladí na pódiu nástroje. Slyšet je dunivá basa, tesklivé housle i uším ladící saxofon. "Vergariovci jsou bývalí členové dětského národopisného souboru Břeclavánek. Název Vergariovci není náhodný, odvodili ho z příjmení primáše Gabriela Vergari. I přes jeho italské kořeny, jsou ale svým repertoárem věrní slovácké národopisné oblasti Podluží," zahajuje moderátor slavnosti. A parta muzikantů spouští lidový koncert.

Hlediště zaplňují domácí i lázenští hosté, ale také výletní cyklisté, které sem navedla cyklostezka. "Je to milé překvapení, jedeme od Janohradu, tak se tu na chvíli zastavíme. I když víno a burčák nepiji," svěřila se Stanislava Vágnerová z Břeclavi, a vzápětí usedá s manželem v otevřené kavárně na kolonádě.

Rušno je i kolem jarmarečních stánků, v nichž lidé nakupují korálky i plašiče špatných snů, zdobené perníky, med a speciality z čerstvých sýrů. Kluci a holky si nechávají lepit imitace tetování, odvážnější si od potulného kadeřníka nechávají na hlavě vytvořit číro zbarvené do modra. "Vždyť tě doma nepoznají," komentuje výsledek maminka jednoho z nich. Svou hlavu ale nese teenager hrdě.

Ilustrační foto.
Sanatorium za téměř 400 milionů pomůže až 180 pacientům

V největším obležení jsou stánky s vínem a burčákem. Červený vinný kvas si nechává nalévat i dvojice, která přijela až z Třeboně. "Jsme tu na dovolené a bez burčáku by to nebylo ono," směje se Martina Poláková, její manžel přikyvuje.

Usedají ke stolu s přáteli. "U nás se také prodává burčák, ale na jižní Moravě se mi zdá chutnější," netají se žena.

Hlediště se plní dětmi, přilákal je kejklíř Čabík. Mezitím se dospělí střídají v návštěvě lázeňského domu Perla, kde si mohou vyzkoušet konopnou koupel i masáž nohou. Zábavu rozjařených dětí v hledišti přebírají herci Divadla Parnas a baví je pohádkou O krtečkovi a myšce.

Letecký snímek Mušova.
Záchrana mušovského kostela uprostřed Nových Mlýnů? Pomáhají reklamní billboardy

Vinobraní vrcholí, vínem a burčákem uvolnění návštěvníci si podupávají v rytmu Wind Bandu. Sobotní pohoda na lázeňské kolonádě končí se západem slunce.