Kníže vítající hosty před zámkem, swingová kapela a v lázních dobová káď s koupající se sličnou děvou. Právě tak to v pátek vypadalo v Lednici. Obec se vrátila do prvorepublikových časů, aby ukázala, že má dnes turistům co nabídnout také v zimě.

„Rozhodli jsme se tímto netradičním způsobem představit projekt Ohřejte se v Lednici. Domluvili jsme se s ostatními subjekty, které mají návštěvníkům co nabídnout, a zimní sezónu jsme dva roky společně zkoušeli. Ukázalo se, že to význam má, že si lidé najdou cestu do Lednice i v zimě,“ řekl Jaroslav Martinek ze společnosti 1. Plavební.

Ta už třetím rokem láká návštěvníky Lednice na plavby zámeckým parkem i po skončení letní sezóny. Se svařákem. „Zájem pomalu ale jistě roste. Když přeje počasí, bývá loď velmi slušně zaplněná. Věříme, že když během pár let vzniknou další lázeňské ubytovací kapacity, tak význam zimního provozu ještě naroste,“ míní Martinek.

On osobně si cení zejména toho, že se podnikatelé v Lednici dokázali dát dohromady a zimní lákadla představují společně. Také retro duch včerejšího odpoledne byl podle něj zcela na místě.

„Lednice je historické místo. Kořeny v minulosti mají dokonce i lázně. Vždyť naftové vrty, díky kterým se tady našla minerální voda, vznikaly už v první polovině minulého století,“ vysvětlil, proč Ledničtí při zimním vábení vsadili na dobové scénky.

Dalšími lákadly pro návštěvníky Lednice je přes zimu kromě lázní a projížďky lodí po Zámecké Dyji i zámecký skleník s mnoha druhy rostlin, akvárium a výstava Tajemná Indonésie.

„Určitě máme lidem co nabídnout. Myslím si, že park sám o sobě je krásný v každém ročním období, pokaždé vypadá jinak. Hodně lidí také mění svůj životní styl a mají snahu alespoň o víkendu z měst odjet a užít si klid. Lednice se k tomu nabízí. Takže je nutné připravit odpovídající služby,“ byl přesvědčený starosta obce Libor Kabát.

Na zahájení zimní sezóny zavítal i zástupce CzechTourismu. „Přijel jsem proto, že chceme vědět, co se děje v krajích na podporu cestovního ruchu a co lidé vymýšlejí. Jsem rád, že právě jihomoravský region patří mezi ty aktivní. Není to jen o lázeňství, ale i spojení s památkami Unesco je podle mého pro turistu geniální kombinace,“ souhlasil se zajímavým nápadem mluvčí společnosti Filip Remenec.

Krátkou dovolenou si v Lednici užíval i jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Lednici doporučuji tři sta pětašedesát dní v roce,“ usmíval se.

ELIŠKA WINDOVÁ
MICHAL ŠUPÁLEK