Rozčarování. I těmito slovy se dají popsat pocity některých vinařů, jež se zamýšleli zúčastnit historicky prvního ročníku festivalu ledových a slámových vín IceWine du Monde, který se o víkendu konal v Lednici. Nehodlali akceptovat doslova „bojové“ podmínky a porušit tak částečně i kulturu podávání vín. I kvůli nemožnosti přitáhnout elektřinu je totiž návštěvníci měli možnost na louce za lednickým zámkem popíjet i z plastových kalíšků hodících se spíše ke konzumaci slivovice. Z tohoto důvodu účast na specializované výstavě už předem vzdalo například Vinařství Chateau Lednice.

„Původně jsme se chtěli také zúčastnit. Pak jsme se však dozvěděli, že se akce bude konat na louce bez přívodu elektřiny a vína se mají chladit jen přineseným ledem, což je podle nás problém. Navíc se měla nalévat do plastových kelímků. Nakonec jsme to proto vzdali,“ řekl spolumajitel lednického vinařství Milan Sedláček.

V plastových kalíšcích nabízel k ochutnávce svá vína například i vinař Oldřich Drápal. Ten také v sobotu vysvětlil, proč k této variantě s manželkou, jež mu s podáváním jeho speciálních vín pomáhala, přistoupili.

„Vzhledem k tomu, že na louku není přivedená elektřina, byl by s umýváním skleniček velký problém. Potřebovali bychom s sebou myčku, která však bez elektřiny nejede. Je fakt, že plastové kalíšky zrovna nevypovídají nic moc pozitivního o kultuře podávání vína, ale svůj účel splní. Nejdůležitější přeci je to, co se ve skleničce nachází,“ neztrácel na optimismu Drápal.

Protože nebylo možné chladit vína v ledničce, přivezl s sebou do Lednice na pět až deset kilogramů ledu. „Ani toto však nevnímám jako velkou překážku. Víno jsme přivezli už nachlazené v termoboxech. Led tedy potřebujeme jen k nachlazování při jeho podávání,“ vysvětlil vinař s tím, že více než dvěma stovkám návštěvníků, kteří se u jeho stánku zastavili, plastové kalíšky nepřekážely.

Jeho slova potvrdil také Radek Coufal z Brna, který s rodinou vyrazil do Lednice a okolí na cyklovýlet. „Je fakt, že doma běžně pijeme víno ze skleniček. Vzhledem k tomu, že jsem tady ale na kole, tak zvládnu okoštovat i z plastového kelímku. V tomto případě mi to nijak zvlášť nevadí,“ nepozastavoval se nad kalíšky Coufal.

Jak poznamenal, možnost nechat si nalít víno do skleničky však měl. „Využívat jsem toho ale nechtěl. Bál jsem se, abych ji nerozbil. Padesátikorunová záloha je přece jen docela vysoká,“ poukázal Brňan, jenž festival ledového a slámového vína v Lednici objevil čirou náhodou.

Stejně tak i Rumjanka Kočí z Olomouce, která přijela s manželem na kolech. „Přijeli jsme hlavně, abychom si s manželem v našem věku trošku rozhýbali těla. No teď tady popíjíme. Vína nemají chybu, atmosféra je tady skvělá. Ochutnala jsem na pět vzorků. Ze skleniček. Zaplatit zálohu mi za ten požitek stojí,“ nechala se v sobotu slyšet Kočí.