Úvaha, kterou se začalo zabývat vedení obce, rozbouřila vášně mezi obyvateli i odborníky. Jako první na ni ve facebookové skupině Ledničáci upozornila Irena Lucká. „Chystá se pro mne absolutně nepochopitelná věc. Místo velké části vzrostlé zeleně v centru se naše obec chystá zřídit parkoviště! To by jistě bylo nemalým zásahem do mikroklimatu v této části Lednice,“ napsala ve svém rozsáhlém příspěvku.

Zelená plocha mezi Slováckou a Břeclavskou ulicí byla podle správce zámeckého parku Oty Bernada vytvořena právě v návaznosti na zámecký park. „Dříve se jí říkalo anglická cesta. Táhne se od zámeckého parku až po lednicko-valtickou alej. Jakákoli stavební činnost, kterou by bylo i parkoviště, se sem v žádném případě nehodí. Byla by škoda, kdyby se kompozice parku, ve kterém jsou i vzácnější dřeviny, narušila. Nechápu, že v současnosti, kdy bojujeme o každý zdravý strom, může někdo přijít s takovým nápadem,“ zareagoval Bernad.

close Průchozí park, který by se mohl přeměnit na parkoviště. info Zdroj: Google Maps zoom_in

Místostarosta obce Lukáš Dora však upozorňuje, že dosud není nic rozhodnuto. „Studie nám leží na stole řadu let. Viděli jsme ji zatím jen krátce. V pondělí máme radu a ve čtvrtek zastupitelstvo, kde bychom tuto variantu rádi probrali,“ brzdil vášnivé reakce Dora.

Zároveň zdůraznil, že další parkovací plochy obec, kterou jen loni navštívilo 389 tisíc turistů, nutně potřebuje. „Uvažujeme o co největší kapacitě a co nejmenším dopadu na přírodu. V případě, že by tento projekt vyšel, mohu ujistit, že by šlo o zelené zatravněné parkoviště se závlahou. Nebyla by to žádná betonová plocha. A pokáceli bychom skutečně jen jeden strom a několik keřů,“ zopakoval svá dřívější tvrzení Dora.

Potvrdil také, že se ke zbudování parkoviště vyjadřovala už i stavební a dopravní komise obce. „Těchto šest lidí je vždy mezi prvními, kteří na věc řeknou svůj názor a dají další doporučení,“ uvedl místostarosta.

Otevřený dopis lednickým zastupitelům zaslala dokonce i Studentská komora Akademického senátu Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity. „V prostoru navrženého parkoviště probíhá výuka předmětu Dendrologie II oboru Zahradní a krajinářská architektura, která je přímo zaměřena na názvosloví listnatých keřů, a předmětu Dendrologie oboru Zahradnictví. Následně je také zeleň na této ploše využívána jako součást studijních materiálů pro desítky studentů těchto předmětů. A to každoročně v řádu týdnů. Tato lokalita je z důvodu blízkosti sídla fakulty a výlučné přítomnosti určitých druhů pro výuku stěžejní,“ stálo v dopise, který za komoru sepsala Sandra Šuránková.