„Má to zajímavý příběh. Můj otec celý život sbírá porcelánové panenky. Až později se se mnou a bratrem začal orientovat i na ostatní hračky, jako panenky Barbie nebo autíčka Matchboxy," objasnila dcera provozovatele Michaela Žůrková.

Muzeum hraček se nachází v centru Lednice a je rozdělené do několika částí. Návštěvníci si tak prohlédnou hračky z období konce devatenáctého až do závěru dvacátého století.

Příchozí potěší nejen auta, stavebnice jako Merkur nebo Richter, historické pokojíčky, porcelánové panenky, ale také v českém prostředí nepříliš často vídaná sbírka prvních panenek Barbie.

„Myšlenka otevřít Muzeum hraček nás napadla asi před pěti lety. Hodně jsme jezdili na výlety po Čechách a všude jsme samozřejmě navštěvovali muzea hraček. Ale všechno to začalo mou první panenkou Armand Marseill z roku 1920, kterou jsem zdědil po babičce," vyprávěl provozovatel lednického muzea Richard Žůrek.

„To jsem měl doma"

Soukromou sbírku rodiny Žůrkových částečně doplňují exponáty zapůjčené z Muzea hraček manželů Pecháčkových z Rychnova nad Kněžnou. „Máme tady třeba nejstarší puzzle z německého Norimberku z roku 1860, ale i Richterovy kostky, u kterých začala výroba v roce 1880 a s přestávkou se vyrábí dodnes. Lidé mohou vidět i jednoho z prvních medvídků z roku 1902, který vlastně započal éru plyšových medvídků. Nebo český fenomén loutková divadýlka," vyjmenovala dvacetiletá žena.

S prvními návštěvníky zavítala včera do ráje hraček například Zuzana Laschková z Nejdku. „Líbí se mi to. Je fajn vidět, s čím si třeba hráli moji rodiče. Poznávám taky hračky, které jsem měla doma. Je to Merkur nebo Rubikova kostka, ale určitě se najde i něco dalšího. Ještě jsme se totiž nedostali k těm v uvozovkách nejnovějším hračkám," říkala s úsměvem Laschková.

Žůrkovi již delší dobu hledali vhodné místo pro vystavení svých hraček. Nakonec vyhrála turisticky atraktivní Lednice. „Myslím si, že každá taková akce pro turisty je vítaná. Jsme rádi, že v Lednici přibývají další atrakce," pochvaloval si jednatel lednické společnosti 1. plavební Jaroslav Martinek.

Na výstavu zavítal i Milan Kocmánek z Lanžhota. „Obzvlášť se mi líbila sekce s hračkami, se kterými jsem si hrával jako dítě. Líbí se mi, že ty expozice jsou přehledné, ucelené a nechybí jim duch ani myšlenka. Zajímavá je i sekce hraček z Gumotexu," uvedl na závěr.