„Vlastně každý rok k nám chodí více a více lidí. Ale vysoké loňské číslo si vysvětluji hlavně tím, že jsme otevřeli další zajímavou expozici, což se podle mého pozitivně odrazilo právě na návštěvnosti,“ míní kastelánka zámku Ivana Holásková.

Turistům i dalším návštěvníkům se v minulém roce vůbec poprvé otevřela další část druhého patra lednického zámku. Jeho návštěvníci určitě nelitovali: měli tam totiž možnost zhlédnout netradiční výstavu s názvem Hygiena ve šlechtických sídlech.

„Myslím si, že je to velice přitažlivé téma. Hodně turistů to zajímalo. Přitažlivá však byla i obrazová galerie v první části druhého patra zámku, která už je v provozu čtyři roky,“ vysvětlila kastelánka.

Konečné číslo za minulý rok, tedy tři sta třicet tisíc zámeckých hostů, mohlo být podle ní ale mnohem větší. „Výstavu Hygiena ve šlechtických sídlech jsme otevřeli až v polovině srpna. Kdybychom ji zprovoznili hned na začátku sezony, myslím si, že návštěvnost by byla ještě vyšší,“ tuší Holásková.

I v letošním roce bude na zámku a jeho areálu pořádně rušno. Novinky v podobě dalších výstav a expozic se ovšem nechystají. Velkou část rozpočtu spolknou nutné opravy novogoticky zdobené budovy.

Na řadu přijde nejprve fasáda historické stavby. „Ale trápí nás toho mnohem více, například potřebujeme rekonstruovat zámeckou kašnu, restaurovat sochy v parku nebo dodělat katakomby pod skleníkem, který sám potřebuje opravit,“ nastínila kastelánka nedostatky v zámeckém areálu.

Atmosféra v zámku a jeho okolí ovšem ani letos neutrpí. I tentokrát bude pro turisty připraven bohatý kulturní program. Mohou se těšit na nejrůznější hudební produkce či festivaly, a to jak v zámku, tak v parku.

„Říkali jsme si, že tento rok bychom mohli dát na kulturní akce větší důraz. Doufáme, že třeba Hudba v podzámčí, která se koná v závěru července, přiláká hodně posluchačů,“ poznamenala Holásková.