Lázeňská promenáda. To je téma, které v současnosti hýbe Lednicí. Projekt za 106 milionů korun se protahuje, pětaosmdesáti­procentní dotace z evropských peněz i osm milionů korun ze státní kasy začínají být v ohrožení. Důvodem je spor obce s majitelkou zahradnictví v sousedství Dagmar Rajnochovou.

„V podobě, v jaké je to navrženo, je to nesmyslná investice, vyhozené peníze. A s tím nemohu souhlasit. Sto deset milionů, ať už jsou odkudkoliv, z Marsu nespadne. Jsou to veřejné prostředky, které by se měly utratit smysluplně,“ je přesvědčená Rajnochová.

Té například vadí, že by promenáda měla být z kostek, což omezuje možnosti jejího využití. Také venkovní amfiteátr jí ve světle chystaného multifunkčního kulturního centra v jízdárnách připadá jako nesmyl. Nesouhlasí ani s plánovanou přeměnou Slovácké ulice na jednosměrnou. A kritizuje také, že vedení obce projekt připravuje bez toho, že by informovalo obyvatele.

„Nemyslím si, že by o tom lidé nevěděli a neměli možnost vyjádřit svůj názor. Promenádu jsme opakovaně probírali na zastupitelstvu, psalo se o ní i ve zpravodaji. Projekt připravujeme řadu let. V prosinci 2009 ho schválili všichni zastupitelé,“ připomněl lednický starosta Libor Kabát.

Veřejnosti má podle jeho slov smysl projekt podrobněji představit až ve chvíli, kdy se přiblíží finálnímu řešení. Zatím prý jde pouze o hrubou představu, která se mění.

„Podstatné je, že máme výjimečnou možnost získat stomilionovou dotaci s naším přispěním jen osm milionů korun. Dobrý hospodář něco takového nemůže odmítnout,“ má Kabát jasno.

Velkolepý projekt

Promenáda má propojit lázně se zámeckým parkem, centrem obce, ale také přivést návštěvníky až k Lednickým rybníkům. Roli centrálního odpočinkového a vycházkového místa bude plnit stavba kolonády. Součástí promenády ale mají být také hned tři fontány, venkovní amfiteátr, provozní budova s infocentrem a sociálním zázemím, lavičky a zeleň. A také vyhlídkový bod v podobě malé rozhledny.

„Mateřská škola padá dětem na hlavu, všude je strašlivý nepořádek, chodníky jsou rozbité, fontány nefungují. Věděla bych, jak osm milionů z obecní pokladny využít mnohem lépe,“ trvá na svém Rajnochová.

Právě kvůli jejímu požadavku, doplnění protihlukové studie, se územní řízení protahuje. Původní termín byl šestého ledna, obec ale musela požádat o jeho prodloužení. Do konce března. „Snad to stihneme,“ věří Kabát.

Ten už ale nyní tuší, že komplikace budou zřejmě pokračovat, protože Rajnochová je připravená se proti rozhodnutí odvolat. Stavba by totiž podnikatelku zaměstnávající deset lidí navíc na čas „odstřihla“ od inženýrských sítí, s čímž nesouhlasí.

Ke kritikům projektu se řadí také Michaela Cibulková. „Mělo se to řešit jinak, ne stavět něco umělého, když tady máme tak nádherný park a zámek. Mnohem lepší by bylo umístit do parku prvky, které by kolonádu připomínaly. Ani po architektonické stránce se mi to nelíbí. Přijde mi to jako návrat do osmdesátých let. Trápí nás jiné věci, například nedořešené parkoviště v centru obce kolem kašny. Kdyby se obecní peníze raději investovaly do chodníků, přišlo by mi to mnohem smysluplnější,“ míní majitelka My hotelu.

„Je to modernistické, jako za dob Lichtenštejnů, kteří se také snažili do krajiny vkládat nové prvky. Některé stavby na promenádě s nimi budou ostatně spojeny, budou připomínat jejich odkaz,“ namítá starosta obce.

Podle jeho představy by se nová promenáda na okraji Lednice měla začít stavět ještě letos. Hotovo má být nejpozději do poloviny roku 2013.