Jízdárny lednického zámku se po měsících oprav konečně dočkaly kolaudace. Tento týden. Na uvedení do provozu si ale musí rozsáhlý objekt ještě počkat. „Na obnovu čekají ještě interiéry, které má dodavatel dokončit do konce dubna příštího roku," uvedl mluvčí Multifunkčního centra zámku Lednice Štěpán Neubauer.

Podle něj i vybavení vnitřních prostor budov pokryje půlmiliardová dotace, kterou z pětaosmdesáti procent platila Evropská unie. Zbytek pak stát. Problém je ovšem s neplánovanými investicemi.

„Interiéry jsou sice součástí dotace, ale jsou naplánované i věci, které na programu původně nebyly. Ty se budou odvíjet podle toho, jak bude stavba vydělávat," řekl Neubauer. Jak dodal, výše vstupného do objektu, kde budou vystavené trvalé i dočasné expozice, je zatím v řešení.

Kastelánka zámku Ivana Holásková považuje rekonstrukci jízdáren za pozitivní krok k lepší využitelnosti objektu. „Je dobře, že je budova opravená a že bude využívána lépe než v minulosti," řekla.

Z řad obyvatel Lednice se ale ozývají rozpačité ohlasy. „Lednice je poslední dobou jen pro turisty a na místní se tady nebere ohled. Na druhou stranu, o památky se musíme starat," reagovala například Kristýna Janíčková.

Diskuze o penězích

Lednický starosta Libor Kabát argumentuje účelem dotace, který byl přesně stanovený a neměnný. „Jsme vázaní dotací a jejími podmínkami. I když bychom ty peníze mohli využít i jinak," přiznal.

Podle něj jsou debaty o tom, kde by se daly peníze využít lépe, zbytečné. „Jedná se o hloupé diskuze na co dát předem vyčleněné peníze. Tato suma byla určená jen na opravu památky," řekl rázně. Dodal, že kolaudací objektu jízdáren obec splnila to, co si předsevzala.

Jednadvacetiletá Karolína Janíčková, která několikrát týdně cestuje z Břeclavi do Lednice za prací a rodinou, nepovažuje opravu historické konírny za prioritu. „Oprava je sice pěkná věc a pomůže návštěvnosti zámku, ale místním lidem by spíš pomohlo vložit nějaké peníze na vybudování pořádného obchodu. V tom současném jsou prázdné police," uvedla. Starosta Kabát odvětil, že až se stanou obchody kulturními památkami, opraví je.

Ani půl miliardy korun ale na kompletní opravu lednických jízdáren nestačí. Jedna třetina komplexu, ve které jsou byty, má smůlu. „Národní památkový ústav měl v plánu objekt doopravit, ale v tomto případě se vše odvíjí podle toho, jaká je aktuální politická situace. I kdyby se na opravy nakonec kývlo, předpokládáme jen obnovu fasády," doplnil Neubauer.

Překážkou plné rekonstrukce zůstávají i nájemníci, kteří nechtějí odejít jinam, přestože dostali nabídku náhradního bydlení.

ADÉLA JELÍNKOVÁ