Zatímco loni pořadatelé věnovali pozornost přehlídce tvorby italského skladatele Antonia Vivaldiho, letos se zaměří na hudbu chorvatské menšiny. Tu na území jižní Moravy přizval tehdejší vládnoucí rod Lichtenštejnů. „Od 24. září do 8. října představí festival tvorbu balkánských skladatelů, 26. a 27. srpna pak balkánskou dechovku pod otevřeným nebem v obcích s hlubokou chorvatskou minulostí,“ upřesnil PR manažer festivalu Tomáš Foltán.

Letošní dramaturgie se podle ředitele a zakladatele festivalu Jiřího Partyky váže k návratu k sobě samému a vlastní historii. „Mám část krve takzvaných moravských Chorvatů. Prababička z matčiny strany totiž pocházela z chorvatského rodu Mauričů,“ zdůvodnil Partyka.

Posluchači se letos mohou těšit na skladby autorů a interprety ze zemí bývalého Jugoslávského království. „Jednotlivé koncerty budou spojené skladbami Dory Pejačević, chorvatské skladatelky z přelomu devatenáctého a dvacátého století, propojené s naší zemí přátelskými vztahy s mecenáškou umění Sidonií Nádhernou a literáty jako Karl Kraus či Rainer Maria Rilke,“ přiblížil ředitel festivalu.

Záběry z dronu Jakuba Hotaře.
Očima mouchy. Filmař natočil průlet valtickým zámkem a zámeckou kaplí

Hudebníci zahrají kromě skladeb Pejačević také například díla Johannese Brahmse, Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, Francise Poulenca, Frédérica Chopina nebo Ludwiga van Beethovena.

Návštěvníci budou mít podle organizátorů vesměs poprvé možnost slyšet v tuzemsku skutečné hvězdy nejen z Chorvatska, ale i ze Srbska či Slovinska. „Kupříkladu světově proslulého basbarytonistu Davida Bizice, sopranistky Niku Gorič či Josipu Bainac, ale také violoncellistu Vida Veljaka a mnoho dalších včetně souboru Ensemble Illyrica,“ informoval PR manažer festivalu.

Společně s nimi, ale i samostatně, vystoupí špičkoví interpreti, jako je koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, houslista a koncertní mistr Vídeňského symfonického orchestru Dalibor Karvay, chorvatský houslista a člen Vídeňské filharmonie Luka Ljubas nebo soubory Talichovo kvarteto, Capella Mariana či Barocco sempre giovane. „Festival zarámují dva symfonické večery – zahajovacího se zhostí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín s dirigentem Robertem Kružíkem a závěr obstará Janáčkova filharmonie Ostrava pod taktovkou Marka Ivanoviće,“ představil Foltán.

O výzdobu se před strachotínskou radnicí postaraly Bohunka Sasínková a Dagmar Valová.
Jaro přivítali ve Strachotíně nazdobeným obřím věncem. Podívejte se

I letošní koncerty se uskuteční v architektonických skvostech Lednicko-valtického areálu. Posluchači zavítají na zámky v Lednici, ve Valticích a v Mikulově. Ale i do Dianina chrámu nebo třeba do lednického kostela svatého Jakuba Staršího. „Velmi děkuji vedení města Břeclav, že nám povolilo konání koncertu na empírovém zámečku Pohansko. Svým klavírním uměním rozezní jeho zdi přední chorvatský klavírista Aljoša Jurinić,“ doplnil nadšeně Partyka.

Novinkou letošního ročníku je i takzvaný Jugoprolog, tedy dvoudenní přehlídka balkánské dechové hudby. Organizátoři ji uskuteční v místech, kde moravští Charváti žili, a to v Charvátské Nové Vsi a v Hlohovci. „Jsem rád, že návštěvníci těchto koncertů poznají dechovou hudbu i v jiné podobě, než ji známe nyní ze zdejších slavností a hodů. Je zajímavé, že na historických snímcích, pokud jsou vůbec k dispozici, jsou Charváti vždy vyobrazeni s trubkou a křídlovkou, tedy s čistě žesťovými nástroji. Balkánská muzika je jiná, více živelná,“ srovnal Partyka.

Lístky na festival jsou v prodeji již nyní. Objednat si je zájemci mohou online na webu www.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech Lednicko-valtického hudebního festivalu v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. „Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz,“ poznamenal PR manažer festivalu.