Pětatřicet padlých stromů a škoda za zhruba dva a půl milionu korun. To je výsledek řádění poslední vichřice, která se přehnala také v lednickém parku. V parku sice přibývají nové stromy, stále jich však není dost.

„Za poslední dva roky jsme v parku vysázeli šestadevadesát nových stromů. Po dlouhé době to byla komplexnější obnova. Park je starý a stromy už jsou v důchodovém věku,“ vysvětlil správce parku Oto Bernad. Škody po vichřicích a práce bobrů v posledních letech znamenaly další problémy. „Park je kompozice. Roli v něm hrají jednotlivé druhy stromů, jejich barva a podobně,“ uvedl Bernad.

Podle kastelánky lednického zámku Ivany Holáskové dochází k výsadbě nových stromů každoročně. „V letošním roce budeme s výsadbami opět pokračovat,“ sdělila.

„Vzhledem k tomu, že jsme příspěvková organizace, vydělané peníze odevzdáváme státu a ze státního příspěvku potom hradíme opravy a údržbu. Každoročně se jedná o částky v desítkách milionů, které bychom z vydělaných tržeb nemohli získat,“ vysvětlila kastelánka.

Údržba parku závisí i na státních příspěvcích, které nelze nijak ovlivnit. Záleží totiž na výši státního rozpočtu.

Podle Bernada se v parku narušila kontinuita výsadby nových stromů už za komunistů. „Na okruhu kolem minaretu chybí desítky stromů, i když se to teď třeba tak nezdá, protože je tam zrovna spousta zeleně,“ vylíčil Bernad.

Obnova zámeckého parku je podle experta v zahradnickém oboru Přemysla Krejčiříka záležitostí státu. „Je to problém. Peněz na památky se nedostává, rozpočet na park je stejný jako před deseti lety, ale náklady například na naftu se zdvojnásobily,“ řekl Krejčiřík.

S obnovou stromového patra se začalo před dvěma lety pod lednickým zámkem, kde se podařilo postupně vysázet šestadevadesát stromů. „Chceme v tom pokračovat dál. Náklady na vysazení jednoho stromu se však pohybují od pěti do sedmi tisíc korun. Touto cestou bych vyzval i čtenáře, že by i oni mohli pomoci a vysadili v parku svůj strom,“ nastínil odborník.

Předloni se už takový projekt uskutečnil. V parku je devatenáct nových stromů s cedulemi, na nichž stojí, kdo konkrétní dřevinu vysadil.
V jednání je další výsadba, která by se podle Krejčiříka mohla povést po vypracování seznamu vhodných stromů letos na podzim. „Sponzorsky vysazené stromy posílí vědomí veřejnosti o nutnosti obnovy, ale hlavní prostředky musí zajistit stát,“ zdůraznil architekt.