Statisíce turistů každoročně míří do Lednice, aby si prohlédli lichtenštejnský zámek. Letos na to mají však jen pár dní. Sezona sice startuje teprve zítra, podle informací, které se podařilo získat Břeclavskému deníku, však nebude trvat dlouho. V nábytku památky, která je zapsaná na seznamu světového dědictví Unesco, je totiž zákeřná dřevomorka. A hrozí, že se dostane i do základů budovy.

„Musím přiznat, že jsme skutečně v několika kusech nábytku dřevomorku odhalili. Přestože jsme ihned povolali odborníky, šíří se dál. Pár vzácných kusů jsme už museli vyhodit. Dokonce je už i v parketách,“ řekla smutně kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Sezona v Lednici je tak ohrožená. V současné době se všichni zaměstnanci vzácné památky snaží odstranit největší škody. V pondělí má podle informací kastelánky přijet další odborník ze zahraničí, který rozhodne, jestli vůbec bude moct být zámek otevřený a jestli dokonce nehrozí jeho úplné zavření.

„Pokud se skutečně dřevomorka rozšíří z nábytku do trámů, mohlo by časem hrozit zřícení. Je to hrozné, za poslední roky jsme do zámku nainvestovali z mnoha dotací miliony. Možná, že lidé mají teď o víkendu poslední možnost zámek vidět v celé své kráse,“ zamyslela se kastelánka.

Programy se ruší

Dřevomorka patří k nejznámějším dřevokazným houbám. Je zákeřná už proto, že napadá dřevo v konstrukcích budov a při svém růstu produkuje velké množství vody. Podle doporučení odborníků je nutné poškozené kusy odřezat od viditelného napadení v podélném směru alespoň v délce jednoho metru.

Na letošní sezonu přitom měli na zámku připravený zajímavý program. Kastelánka chtěla představit pokoje princezen nebo staré loutky od Milana Knížáka. Protože jsou však ze dřeva, nechce Holásková nic riskovat a zatím jejich převoz nedoporučila.

Další dva zámky na Břeclavsku, tedy Valtice a Mikulov, naštěstí zákeřná houba nenapadla. Dá se proto očekávat, že se jim letos značně zvedne návštěvnost. Statisíce turistů by mohly pro obě menší a mnohdy opomíjené památky Břeclavska znamenat obrovské přijmy.

„Cože? Dřevomorka v Lednici na zámku? A zavře se navždy? To není možné, vždyť Lednici chrání to Unesco! Co se dnes na tom světě děje,“ byla z nečekané zprávy šokovaná Karla Jakubeková z Brna.

Jak přiznala, uzavření památky by mohlo ohrozit i studium její dcery. Ta už totiž několik sezon v Lednici na zámku provádí turisty, a pokud by přišla o práci, asi by musela ze dvou vysokých škol odejít.

„Ještě loni jsme tam s přítelem byli na výletě. A nevšimli jsme si ničeho. Přitom je to tak krásný zámek, byla by škoda, kdybychom si jej příště prohlíželi jen na fotkách,“ neskrývala zděšení ani Renáta Fiřtová, která chtěla do Lednice přijet po dubnové svatbě se svým manželem. Teď má ale strach, že už by mohlo být pozdě.

Poznámka redakce: Vážení čtenáři, článek, který jste právě přečetli, je vzhledem k dnešnímu datu pouze výplodem autorčiny fantazie. Zámek je zcela v pořádku a na letošní sezonu má připravený bohatý kulturní i další program.