Otužilci různého věku v pondělí přijeli k areálu veslařského klubu v Břeclavi, aby stovkám diváků ukázali, že druhý svátek vánoční není nutné trávit doma u krbu.

„Otužovat jsem se začal před třemi lety, kdy jsem trpěl na nemoci.Když je voda do deseti stupňů, plavu denně dvanáct set metrů,” řekl například Antonín Krejčiřík, jenž do Břeclavi přijel z blízkých Lužic.

Exoti

Celkem se do vody vrhlo více než padesát lidí. V drtivé většině mužů, pro které je plavání v ledové vodě životním stylem. Sport? Samozřejmě také. Jenže až jako druhý v pořadí. Řada z otužilců patří ve svých obcích k „exotům”, nad jejichž počínáním ostatní jen kroutí hlavou.

„Dříve jsem s plaváním končil osmnáctého prosince, kdy zamrzla voda. O rok později už jsem si v ní ale vysekal led a namočil se. Když začnete plavat v červnu a dobu prodlužujete až do zimy, snížená teplota vám ani nepřipadne,” vyprávěl Krejčiřík. V závodě na dvě stě padesát metrů vylezl na břeh mezi prvními.

Zatímco plavci ještě chvíli postávali v plavkách mezi lidmi a povídali si s přáteli, ve vodě se na dvojnásobné délce objevili další.

„Že bych byla na jejich místě si nedokážu představit. Možná bych si zvládla namočit kousek nohy, více ne. Každopádně je to zážitek,” svěřila se návštěvnice Kateřina Dedková.

Jako káva

Po pár minutách se teplým čajem zahříval otužilec Josef Solařík. Voda měla přes dva stupně Celsia. Pro Solaříka něco jako káva. Lidi jako on diváci odměňovali potleskem.

„Věnuji se tomu už deset let. Naposledy jsem si ale o ledové kry poškrábal ruce. Otužování mi pomohlo zbavit se oparů, které se mi pravidelně dělaly. Dnes po nich není ani památka. Je mi padesát devět let a vody si budu užívat tak dlouho, dokud to půjde,” oznámil muž, z něhož ještě padaly chladné kapky Dyje.

Ledovou show, díky níž měli mnozí přihlížející blízko k husí kůži, pozorně sledovali zdravotníci a záchranáři. Plavce doprovázeli na každém kroku.

Žádný z nich však výraznou pomoc nepotřeboval.

„Tentokrát je voda totiž strašně příjemná a také venku je teplo. Navíc nefouká, takže nám připadá, že se jim snad z vody ani nechce,” tvrdí pětatřicetiletá záchranářka Milena.

Letošní ročník akce zvané Vánoční kilometr, kterého v hlavním klání účastní závodní plavci, se konal už po sedmatřicáté. Vítězem vrcholného klání se stal Lukáš Kozubík.

„Bez vánočního plavání by snad ani svátky v Břeclavi nemohly být,” dodal s úsměvem organizátor Milan Vojta.