„Pořád čekáme, až zamrzne. Hrozny jsou krásné, zdravé. Je jich tam asi sto metráků,“ vylíčil zkušený vinař.

Bude podle něj velká škoda, když se letos nepodaří vyrobit speciální víno. Ale i na tento případ je připravený. „Hrozny sesychají. Když to nebude ledové, necháme je tam ještě měsíc a bude slámové,“ usmál se.

Posbírat sladké bobule, které mají v současné době asi šestadvacet stupňů cukernatosti, je podle něj krok zpět. „Takových vín máme plný sklep. Musíme ještě čtrnáct dní čekat. Vinohrad hlídáme i po tmě. Pokud něco málo sezobne špaček nebo tam vleze pro menší množství zloděj, hodnota toho, co tam zůstane, je mnohonásobně větší,“ nechal se slyšet Baloun.

To velkoněmčické vinařství Proqin využilo jediné mrazivé noci těsně před Vánocemi. Od půlnoci do půl druhé ráno sbírali jeho pracovníci při minus devíti stupních Celsia zmrzlé bobule.„Cukernatost hroznů byla dvaatřicet stupňů normovaného moštoměru,” prozradil tehdy zástupce vinařství Martin Prokeš.

Místo ledového slámové

Vinařství Baloun ovšem nezaspalo. Jen nemělo štěstí na takový mráz. „Bylo tak šest a půl pod nulou,“ poznamenal Baloun, který věří, že pokud nevyjde ledové víno, nabídne zákazníkům jako náhradu slámové.

„Není podmínkou, že musí ležet na slámě. To bylo kdysi. Lidé tehdy neměli pletiva, aby se hrozny nezašpinily. Slámové víno má ležet minimálně tři měsíce na podložce. Je třeba docílit toho, aby hrozen nezplesnivěl,“ nechal se slyšet velkopavlovic­ký vinař.

Například vedení Vinných sklepů Valtice už ztrácí s mrazem trpělivost. Nechce na něj už dál spoléhat. „Nějaké hrozny jsme před Vánocemi také posbírali, ale bylo toho asi jen šest set nebo sedm set litrů. Zbytek ještě visí, což jsou necelé dva hektary,“ prozradil ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný. Ledové víno, které už společnost vyrobila, podle něj stačí.

V nejbližších dnech se zřejmě do vinice vypraví pracovníci a hrozny posbírají. „Bude z nich výběr z cibéb a výběr z bobulí,“ řekl Šťastný s tím, že změnu rozhodnutí zvrátí už jen rychlé ochlazení. To však v nejbližších dnech meteorologové neočekávají.

Na mráz letos vůbec nečekal například Miroslav Volařík ze stejnojmenného mikulovského vinařství. Už na začátku prosince jeho lidé sbírali hrozny z půldruhého hektaru vinice. Stal se z nich botrytický výběr. Volařík se tehdy nechal slyšet, že bude špatné, pokud mrazy přijdou až v lednu.