Michalu Bílkovi z Velkých Bílovic se nelíbí postup odborného lékaře Miroslava Špačka z břeclavské polikliniky. Domáhal se u něj totiž tříkolky pro invalidy, ale neuspěl. Lékař jeho žádost odmítl s odůvodněním, že pomůcku nepotřebuje. Muž se brání, že je plně invalidní až chodící, a neurolog podle něj nemůže rozhodovat o jeho kole. Navíc říká, že je povinností lékaře žádanku na pomůcku vypsat. Doktor Špaček namítá, že Bílek chodí bez berlí a netrpí motorickými problémy. Dodává, že pokud by tříkolku doporučil, těžko by pak pojišťovně zdůvodňoval, proč tak v tomto případě učinil.

„Můj plný invalidní důchod dosahuje pouze dvou třetin hodnoty zmíněného kola. Jak je vůbec možné, že si toto lékař, který má lidem pomáhat, dovolí? Hippokratova přísaha mu asi nic neříká,“ rozčiluje se Bílek. Doktor Špaček podle něj jasně ví, že trpí poruchou rovnováhy, a proto si nemůže koupit klasické kolo, nýbrž právě tříkolku.

Neurolog z břeclavské polikliniky to odmítá. „Je mi ho hrozně líto, jenže problém spočívá v tom, že je po operaci nebo premorbidně omezen v oblasti psychiky. Nemá žádné motorické poškození, jako ochrnutí nohy nebo ruky, což by indikovalo tříkolku,“ řekl Špaček na adresu svého pacienta.

Bílek říká, že mu jiný lékař před lety bez problémů tříkolku doporučil a žádanku vypsal. „Klidně se může obrátit na jiného neurologa. Víte, každý občas v návalu práce něčemu podlehneme. Kdyby ale tohle někdo zkoumal, například revizní lékař, nebo v případě nárokování na obecním úřadě pověřený pracovník, tak by to samozřejmě neprošlo,“ poukázal zkušený lékař.

Bílek podle jeho slov při vyšetřeních neříkal, že trpí poruchou rovnováhy. „Spíš udával bolesti hlavy a eventuálně páteře. Každopádně při objektivním nálezu na něm žádné poruchy rovnováhy nebyly vidět,“ argumentuje Špaček.

Dle vyjádření Radky Beranové ze Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky není bolest hlavy indikací k úhradě tříkolky ze zdravotního pojištění. „Porucha rovnováhy by navíc mohla vést k pádům z tříkolky,“ vysvětlila. „Ani bolest páteře není indikací k tříkolce i při současném postižení dolních končetin, poněvadž opěrky nejsou pro postižení páteře vyhovující,“ popsala Beranová.