Právě to se stalo také ženě z Dolních Věstonic, která ale z obav o následnou péči nechtěla uvést své jméno. „Pan doktor Pavelka mi jenom změřil tlak a přesto jsem musela zaplatit regulační poplatek třicet korun. Chtěla jsem přitom jenom léky, které pravidelně užívám,“ postěžovala si pacientka.
Jak dodala, dříve jí lékař vystavil recept na léky, které jí stačily na celé tři měsíce. „Teď tam musím chodit každý měsíc a pokaždé platit,“ rozhořčila se žena.
Zmíněný lékař Martin Pavelka je přesvědčený, že v ničem nepochybil a postupoval podle ministerských nařízení. „Myslím, že je zbytečné, abych se k tomu vyjadřoval, ale teze ministra zdravotnictví hovoří jasně. Když pacientovi změřím tlak, vyhodnotím ho a napíšu recept na léky, poplatek vybírat mám,“ hájil se.
Doba, na kterou pak své pacientce napsal léky, se podle jeho slov odvíjela od jejího zdravotního stavu. „Závisí to na tom, jestli je stabilizovaná, nebo ne. Když uznám za vhodné napsat jí je na měsíc, udělám to,“ vysvětlil Pavelka.
Na pravou míru to však uvedl zástupce ředitele Odboru zdravotní péče krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Jihomoravský kraj Lubomír Nobilis. „Regulační poplatek třicet korun mohou lékaři inkasovat, když pacientovi udělají klinické vyšetření. Pouhé změření tlaku lékařem nebo sestrou obsah klinického vyšetření nenaplňuje, protože zdravotní sestra klinická vyšetření nevykazuje,“ přiblížil Nobilis.
Lékař má podle něj také možnost napsat léky na delší dobu. „Pokud zdravotní stav pacienta nevyžaduje lékařské vyšetření častěji než jedenkrát za tři měsíce, může lékař využít možnosti opakovaného receptu,“ popsal Nobilis.
Výraz „klinické vyšetření“ je podle mnoha lékařů dost nepřesný a nejasný. „Netroufám si říct, co je a není klinické vyšetření. Své pacienty za těch osmadvacet let, co v Kobylí ordinuji, znám dokonale. Stačí mi, aby se posadili, a vím, co je trápí. Někomu na to nestačí ani čtvrthodina vyšetřování,“ myslí si lékař Tomáš Debef z Kobylí.
Jak sám prozradil, zná dokonce lékařku, která inkasuje regulační poplatek za to, že napíše potřebné léky lidem na seznamu, který jí posílají pracovníci domova důchodců.

Související článek: Lékař bere pacienty na hůl

Máte podobnou zkušenost? Můžete diskutovat pod článkem…