Notně nabroušená přiběhla do redakce Břeclavského deníku žena z Hustopečí. Rozčílil ji přístup praktického lékaře Josefa Hrabovského, k němuž chodí se svými zdravotními problémy.

„Tento lékař si reformu zdravotnictví vyložil po svém a třicetikorunové poplatky vybírá jen za napsání receptu. Ani člověka neprohlédne. Pořádně mě to rozhněvalo, přestože mám vysoký tlak,“ přiznala starší žena, která chce raději zůstat v anonymitě. Bojí se, že by už v Hustopečích nenašla jiného doktora. Její jméno ale máme v redakci k dispozici.

„Pan doktor navíc na recept nechce napsat víc než jednu krabičku léků, a to ani u pacientů, kteří tyto léky již několik let užívají. Vynucuje si tak další návštěvy své ordinace. Víc pak zaplatíme také v lékárně. Je to okrádání pacientů,“ pokračovala nespokojená žena, podle které mají s Hrabovským podobně špatné zkušenosti i další pacienti z Hustopečí. V čekárně jeho ordinace to však nikdo nepotvrdil.

„Nemám zájem tuto věc medializovat. Je to velmi citlivé téma,“ reagoval na obvinění doktor Hrabovský. Pak se ale přeci jen chvíli rozpovídal. „Jsem limitovaný požadavky zdravotní pojišťovny. Pokud mají pacienti nějaký problém, mají se svěřit přímo mně. Můžeme si to vysvětlit a nemusíme to řešit přes noviny,“ řekl.

Podle něj postupují obdobně i ostatní lékaři. Přitom ze zákona jasně vyplývá, že regulační poplatek je vázaný na vyšetření pacienta. „Vím, že se teď čeká, kdo udělá chybu a bude se hledat viník,“ přiblížil svůj pohled Hrabovský.

Za vypisování receptů bez prohlídky má navíc lékař působící v Hustopečích vybírat třicetikorunové poplatky také od obyvatel tamního penzionu pro důchodce. Potvrdil to i vedoucí břeclavského územního pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Tichý.

„Oficiálně si u nás sice nikdo nestěžoval, ale máme zajímavé zprávy od pacientů z penzionu. Ti dostávají předepsané recepty na léky, které běžně užívají. Lékař je ani nevidí, ale má za to údajně od každého inkasovat třicetikorunový poplatek. Navíc prý nevystavuje ani žádné potvrzení,“ sdělil Tichý. Břeclavské pracoviště pojišťovny se podle jeho slov bude těmito případy zabývat.

O podivných praktikách Hrabovského slyšela i vedoucí hustopečského penzionu pro důchodce Květoslava Bálková. „Ano, také jsem to zaslechla. Je pravda, že k doktoru Hrabovskému chodí hodně lidí z penzionu. Se stížností za mnou sice nikdo nepřišel, přesto jsem nechala vyvěsit na nástěnku, že za pouhé vypisování receptů nelze peníze vybírat,“ informovala Bálková.