NAPIŠTE SVŮJ NÁZOR DO DISKUSE NA KONCI ČLÁNKU
MŮŽETE TAKÉ HLASOVAT V ANKETĚ:

Poplatky v nemocnicích: Co vy na to?

Jen ve čtyřech lékárnách v celém Jihomoravském kraji platí zvýhodnění pro pacienty, kteří nechtějí platit třicet korun za položku na vystaveném receptu. Břeclavska se to netýká. Oslovení lékárníci z Břeclavi navzdory tomu se systémem dvojího pravidla nesouhlasí. Říkají, že zákony by měly platit pro každého stejně.

„Lidé s tím kupodivu nemají velké problémy. Někdo samozřejmě má poznámky a výhrady, ale nezaregistrovala jsem, že by se to projevilo ve větší míře než předtím,“ řekla zástupkyně vedoucího lékárny na břeclavské poliklinice Blanka Helingerová.

Přesto za lékárnu cítí diskriminaci. „Je to od krajů nespravedlivé, to rozhodně,“ podotkla s vědomím, že v okrese není žádná lékárna pod krajským vedením.

Množství zkušeností s nevěřícnými pohledy lidí a dotazy, proč se právě v téhle lékárně musí hradit třicetikorunový poplatek, má lékárna, která funguje jen o pár desítek metrů dál. Lidé totiž kolem ní procházejí do břeclavské nemocnice, jejímž zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Nazývá se příznačně – lékárna Nemocnice Břeclav. K překvapení řady pacientů má ovšem s nemocnicí společný pouze název. Jinak jde o samostatné, nikoliv krajské zařízení.

„Každý den se na to někdo ptá. Lidem vysvětlujeme, že náš zřizovatel není kraj. Reagují na to většinou rozumně a s pochopením,“ všimla si Lada Machová z lékárny Nemocnice Břeclav. V otázce diskriminačního jednání kraje je zajedno s kolegyní z polikliniky. „Žijeme v právním státě. Zákony musí platit pro každého stejně. Cítím s pacienty, protože se tím zvýhodňuje jen určitá část obyvatelstva,“ podotkla lékárnice.

Že lékárna u nemocnice nepatří kraji, věděla okamžitě důchodkyně Marie Příborská z Břeclavi, která si do ní ve čtvrtek přišla pro léky. „V lékárnách mi systém poplatků tuze vadí. Ale co, dali by si to stejně hned navrch na maržích. Těch třicet korun by si někde našli,“ myslí si důchodkyně, která si pro léky chodí jednou za půl roku a i s regulačními poplatky za ně doplácí bezmála tisícikorunu.

Další důchodce Oldřich Hubáček měl opačný názor. „Peníze navíc mi nevadí. Mám takový dojem, že by tento lék stál víc než třicet korun,“ ukazoval na drahý lék, který si právě koupil.

Krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý v souvislosti s kritikou ze strany lékáren podotkl, že sociální demokraté slib, který formulovali ve volební kampani, dodrželi. „Ano, kraj zaplatí poplatek pouze ve svém zařízení. Bohužel taková lékárna v Břeclavi není,“ poznamenal.

Nejbližší krajská lékárna je v Hodoníně. Protože systém proplácení regulačních poplatků krajem trvá zatím pár dní, Ryšavý zatím nemá zprávy o tom, zda se tento fakt v Hodoníně podepsal nadměrným náporem pacientů. „Pokud by tento systém měl přežít delší dobu, budeme muset najít způsob, abychom v každém okrese měli lékárnu zapojenou do tohoto systému,“ podotkl radní.