Když jede Světlana Meissnerová ze Starého Plzence k lékaři, obejde své kamarádky a posbírá od nich lístečky s názvy léků. Od lékaře pak odchází s tlustou hromádkou receptů na léky nejen pro sebe, ale celé okolí.

Podobná praxe, která je obvyklá hlavně na vesnicích a menších obcích, by mohla být už brzy zbytečná. Centrální úložiště elektronických receptů Státního ústavu pro kontrolu léčiv totiž umožňuje, aby lékař recept na pravidelně užívaný lék poslal pacientovi například esemeskou.

„Například alergici nebo ženy pro antikoncepci chodí k lékaři opakovaně jen kvůli receptům na nová balení léků. Ne každý má na to, aby si koupil zásobu například na půl roku dopředu. Navíc některé léky mají jen omezenou platnost. Centrální úložiště elektronických receptů celý proces ulehčí a pacientovi ušetří cestu k lékaři,“ řekl výkonný ředitel Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek.

Do lékárny s kódem

V praxi by to fungovalo tak, že lékař napíše recept přímo pacientovi do jeho elektronického profilu v úložišti a pošle mu na mobilní telefon esemesku s vygenerovaným kódem. Po jeho předložení v lékárně pak pacientovi vydají jeho lék.

Vítek však upozorňuje na další výhodu elektronizace informací o lécích. Při současném užívání více léků prý může zabránit předávkování. „Pokud lékárník na jednom místě uvidí všechna léčiva, která pacient užívá, tak může posoudit vzájemné nežádoucí účinky a vhodnost jejich kombinace. Běžně se stává, že člověk bere léky s jiným výrobním názvem, ale stejnou účinnou látkou, takže se předávkovává, aniž o tom vůbec ví. Tomu může vzdělaný lékárník snadno zabránit,“ soudí Vítek.

Na fungování elektronického úložiště je závislý také nový systém vydávání léků obsahujících pseudoefedrin. Lidé je sice nemusí mít předepsaný od lékaře, ale v lékárně dostanou jen omezené množství. Za měsíc si tak jeden člověk může koupit maximálně 60 tablet po 30 miligramech.

Opatření, které platí od prvního května, má zabránit zneužívání pseudoefedrinových léků k výrobě drog. Podle odhadů až 80 procent všech vydaných balení sloužilo k těmto účelům.

Výdej těchto léků proti nachlazení a rýmě však naráží na technické problémy. Přestože se k systému měly lékárny připojit nejpozději do konce dubna, dosud nesdílí data více než polovina z 2600 celkem. Aktivně centrální úložiště využívá pouze 1200 lékáren. Ostatní většinou vyčkávají na rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů, který systém prověřuje.

Léků na občanku až desetkrát víc

Státní ústav přesto připravuje rozšíření seznamu léků, které vydají lékárny jen po předložení občanského průkazu. „Do tří pěti let by se tahle kategorie mohla rozšířit desetinásobně. Nyní připravujeme hodnotící zprávu výdeje efedrinových léčivých přípravků. Navíc pracujeme i na dalších. Před ukončením správních řízení však nesmíme o n