Vášnivá gesta, zvýšené hlasy a máchání rukama. Tak vypadala úterní zakládající schůze občanského sdružení My a škola v šitbořické orlovně. Svůj prostor na ní totiž dostali nejen žáci, rodiče a bývalí učitelé, kterým se nelíbí příliš autoritářský postoj ředitelky tamní základní školy, ale také její zastánci.

„Jako občanské sdružení jsme si dali za cíl zlepšit kvalitu vzdělávání v Šitbořicích. Hlavním impulzem byly události konce loňského školního roku, kdy učitel Ivo Prokeš dostal nabídku výpovědi pro údajné porušování školního řádu,“ přednesl před asi šesti desítkami příchozích bývalý učitel Roman Putnár.

Podle Prokešových slov šlo ale o porušení, která nikdy dřív ředitelce Jarmile Novotňákové nevadila. „Dostal jsem důtku třeba za to, že můj syn za mnou přišel do kabinetu, nebo za to, že jsem v předposlední den školy pustil děti o pět minut dřív z vyučování,“ snažil se Prokeš přiblížit na schůzi. „Když ale nepřišla jednou do hodiny paní ředitelka, a řekla, že za to mohou žáci, to bylo v pořádku,“ zapojila se do debaty bývalá žákyně šitbořické školy.

Schůzi si nenechal ujít ani Jiří Stix, který ve škole vedl družinu. „Byli jsme domluvení na prodloužení smlouvy, když si nenajdu jinou práci. Navíc jsem měl slíbenou i angličtinu. Pár dní před koncem prázdnin mi ale paní ředitelka řekla, že mé místo je už obsazené,“ rozčiloval se.

Zakladatelé sdružení My a škola roznesli pozvánky na schůzi do všech domů v obci. Na školu a radnici ale pozapomněli. „Je to směšné. Vůbec nepozvali nikoho ze školy ani ze zastupitelstva. Asi se bojí, že bychom řekli lidem, jak to doopravdy všechno bylo,“ myslí si starosta Šitbořic Antonín Lengál, který do orlovny přišel s místostarostou Milanem Němečkem. Přestože ho nikdo nepozval, nenechal si ujít proslov, ve kterém vyjádřil Jarmile Novotňákové důvěru za celé zastupitelstvo. „Je zajímavé, že když tady všichni říkají, jak je situace mezi učiteli špatná, proč ji tedy celý sbor podpořil? To je opravdu zvláští a dost si to protiřečí,“ uvedl Lengál.

Podle něj je problém v tom, že někteří lidé neumějí přijímat výtky. „Paní ředitelka je nepropustila kvůli jejich názorům, ale kvůli neschopnosti. Stejně si myslím, že případ skončí u soudu. Paní ředitelka má všechno podložené, kdežto organizátoři této estrády mají v ruce jen pár anonymů, kterými by se normální člověk nezabýval,“ poznamenal.

Na stranu ředitelky, která podle propuštěných učitelů a většiny bývalých i současných žáků, kteří si veřejnou debatu nenechali ujít, dělá ve škole jen rozbroje, se v úterý postavili také členové současného učitelského sboru. „Paní ředitelku všichni podporujeme, protože naši žáci mají vynikající výsledky v olympiádách a celkově škola velmi dobře prospívá,“ zdůraznila učitelka Marie Nekvapilová.