Suchý květen nadělal vrásky lesníkům. V době od března do května nasadili desítky hektarů lesa, teď ale hrozí, že stromky se neuchytí.
Zkušenosti jednotlivých polesí se podobají jako vejce vejci. „Na třiceti hektarech jsme vysdili asi tři sta tisíc sazenic. Některé jsou dnes úplně hnědé,“ uvedl vedoucí polesí Soutok Jiří Švirga.

Podobně jsou na tom lesy v polesí Tvrdonice. „Podmínky v oblasti kolem řeky Moravy jsou příznivé, když odtává sníh. Toho letos moc nebylo , a tak jsme byli závislí na jarních srážkách. Ty ale taky nepřišly,“ řekl vedoucí polesí Havel Hromek.

Lépe jsou na tom podle něj alespoň mladé doubky. „Ty jsme díky velké úrodě žaludů sadili na podzim, a tak stihly využít první jarní vláhy,“ vysvětlil.
Na odhady škod je podle lesníků zatím ještě brzy. „Jsme na tom stejně jako myslivci. Zajíce počítáme až po lovu,“ řekl s nadsázkou Švirga. Záleží ještě na vývoji počasí během léta. Konkrétní škody budou znát lesníci až na podzim. To budou nahrazovat stromky, které se neuchytily.
„Jisté je, že nějaké ztráty budou. V horším případě to může být padesát procent i víc,“ uvažuje Hromek. Při ceně pět korun za sazenici se přitom škody můžou šplhat do statisíců.

Narozdíl od zemědělců, lesníci s náhradou škod od pojišťovny počítat nemůžou. „Lesní porosty pojišťujeme pro případ poškození nebo zničení požárem, školky navíc pro případ krupobití. Ochranu je možné rozšířit o škody způsobené vichřicí, záplavou, povodní nebo sesuvem půdy. Se suchem naše pojišťovna nepočítá,“ sdělil mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Lesníci ale neztrácejí optimismus. Situaci totiž ještě může zachránit vlhké léto. „Dva dny deště, jako byly teď, ještě nic nespasí, ale dlouhodobější srážky můžou mnohé zachránit,“ doufá Hromek.
„Pracujeme zkrátka s přírodou a musíme s tím počítat. Na začátku května nás překvapil mrazík, teď sucho, ještě můžou klidně přijít kroupy. Neovlivníme to,“ konstatoval Švirga.