„Ve Velkých Pavlovicích budujeme druhou plochu, a to proto, že u ní je k dispozici hangár. Je to vlastně bývalá hala, kde byly uskladněné stroje. Po opravě se dá k tomuto účelu využít,“ vysvětlil Ladislav Králíček z Leteckého klubu Nad krajem André.

Velkopavlovičtí letci mají téměř dva roky k dispozici letiště v sousedních Bořeticích. To ale úplně nesplňuje jejich požadavky. Kromě krátké, asi půlkilometrové přistávací dráhy, nemají kam schovat letouny, které na něj dosednou. Ty proto musejí mít na jiných místech – v Miroslavi, Vyškově či Břeclavi.

„V Bořeticích chybí hangár. Nemáme kde parkovat letadla,“ potvrdil Králíček. „Šlo nám také o dostupnost tohoto nesporně žádaného regionu i většími letadly s kapacitou čtyř, popřípadě šesti sedadly,“ doplnil. Právě za Velkými Pavlovicemi podle něj budou moci přistávat i větší letadla s hmotností do pěti tun.

Chtějí obě letiště

V Bořeticích mají letci smlouvu na deset let. Zatím ji nikdo neprodloužil, což je jeden z důvodů, proč není možné u dráhy žádný hangár postavit. „Nevíme, co bude za deset let. Ve Velkých Pavlovicích máme hangár nachystaný. Budeme se ale snažit udržovat obě letiště,“ vyvrátil člen leteckého klubu spekulace o zrušení toho bořetického.

Nové velkopavlovické letiště se bude rozkládat za městem směrem na Velké Bílovice, mezi silnicí třetí třídy a dálnicí. Vzletová a přistávací dráha bude tři čtvrtě kilometru dlouhá a třicet metrů široká. Místo už si prohlédl také inspektor Letecké asociace České republiky a po výpočtu a přezkoumání vzletových a přibližovacích rovin souhlasil s polohou rodícího se letiště po stránce provozní.

Na budování letiště se intenzivně pracuje. „Plochu jsme srovnali, měla by se osít. Protože se ale blíží květen a suché období, bojíme se, že by tráva nerostla. Takže to vypadá, že ji zasejeme pravděpodobně na podzim. Otevírat by se tedy mohlo někdy v příštím roce,“ prozradil Králíček.

„Pozemek, na kterém nové letiště vyroste, patří Moravské Agře. Velkou výhodou je právě manipulační hala, která se nevyužívala,“ dodal za město, které letcům v práci pomáhá, velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber. „Je to určitá atraktivita. Lety letadlem se staly oblíbeným dárkem k různým životním jubileům, je to i atrakce pro turisty,“ nechal se slyšet.

Antonínu Hlávkovi, který bydli v ulici Nádražní na kraji Velkých Pavlovic, nové letiště vrásky nedělá. „Od našeho domu je to dost daleko, takže se žádného hluku nebojím. Ale lidé jsou různí, některým se to určitě líbit nebude,“ přidal svůj názor.