„Těžko říct, od koho vzešla myšlenka uspořádat tuto akci. Děláme ji už počtvrté. Vzhledem k tomu, že máme poslední víkend ve školním roce, chceme ukázat lidem, že tady jsme a že mohou využít našich služeb,“ říká vedoucí leteckého provozu, který na břeclavském letišti tráví veškerý svůj volný čas.
Aby náhodou neměl létání málo, živí se Václav Hrůza jako dopravní pilot. „Nedokáži si představit, že bych dělal cokoliv jiného,“ přiznává prošedivělý muž, který létá už od svých šestnácti let. Nejprve prošel plachtařským výcvikem a od té doby svůj život zasvětil létajícím strojům.

Jeho poslední velkou láskou je Boeing, který pilotuje. Letecký den na svém domovském letišti si ale užil na vyhlídkové věži, odkud měl krásný výhled na přistávací plochu. „Počasí nám naštěstí vyšlo, zájem veřejnosti díky lepší propagaci narůstá. Co jiného si člověk může přát,“ hodnotil při pohledu na zaplněnou plochu pod sebou.

Letecký den v Břeclavi tentokrát oživila i replika Avie BH – 1, jejíž originál vzlétl poprvé před téměř devadesáti lety. Marcel Sezemský s kopií stařičkého stroje létá teprve šest let.
„Na tomto letadle se mi líbí, že je vidět jeho stáří. Kostru tvoří dřevo, povrch jsem potáhl plátnem. Stavba repliky mi trvala čtyři roky. Teď se prezentuji se svým strojem na leteckých dnech. Před třemi lety jsem byl dokonce ve Varšavě,“ pochlubil se.

Nebe nad Břeclaví ale včera zaplnily zejména moderní stroje, z nichž některé nabídly zájemcům také možnost svezení. Mnoha odvážlivcům se tak otevřel jedinečný pohled na Břeclav a její okolí z ptačí perspektivy.

Letoun BH 1

Firma Avia byla založena v roce 1919 jako opravna a výrobna letadel. Firmu založili inženýři Pavel Beneš a Miroslav Hajn. V letech 19281929 se Avia stala součástí koncernu Škoda.

Ve 20. a 30. letech Avia vyráběla jak vojenské i civilní letouny vlastní konstrukce, jako byly například BH-1, BH-3, BH-7, BH-9, BH-11, BH-17, BH-21, BH-22, BH-25, BH-33 a B-534, tak i letouny licenční jako byl sovětský bombardér SB-2 (Avia B-71). Zdroj: Wikipedia

K tématu: Jó, piloti se mají