Přes sedm stovek hlasů. Taková byla účast v anketě, která se nedávno objevila na internetových stránkách Bořetic. Lidé si mohli ze třinácti filmů vybrat tři, které chtějí vidět o prázninách v letním kině. V jiných obcích se musí návštěvníci letních kin spokojit s již danými snímky.

„Letní kino bude v Bořeticích letos už potřetí. Novinkou je právě anketa, kterou pro lidi vymysleli členové sboru dobrovolných hasičů v Bořeticích, kteří akci zajišťují. Díky hlasům vědí, o jaký film je zájem a mohou jej zavčas objednat,“ viděl v anketě nespornou výhodu bořetický starosta Václav Surman.

Zároveň byl přesvědčený, že když už se lidé zapojí do hlasování, rádi se pak přijdou podívat na to, co si sami zvolili. A pořadatelé mají také představu o tom, že nebudou promítat před prázdným hledištěm.

Letní kino dostali hned od začátku na starosti tamní dobrovolní hasiči. „Podporujeme naše spolky ať už přímými dotacemi, nebo i nepřímými. A z této akce by mohli mít i nějakou tu korunu. Hasiči jsou dynamičtí, jejich sbor se rychle rozvíjí a jsou tam mladí lidé,“ vysvětlil důvod, proč před třemi lety zaúkoloval právě je, starosta Surman.

Vybírají si sami

„S pořádáním problémy nemáme. Ani co se týče objednávání filmů a promítače. V minulých letech jsme vybírali filmy podle toho, co bylo zrovna aktuální a co se nám osobně líbilo. Pak jsme ale měli ohlasy některých diváků, že se jim snímky třeba zase až tak nezamlouvaly. Proto jsme chtěli, aby si lidé letos zvolili sami, co chtějí v kině vidět za film,“ zdůvodnil netradiční výběr velitel bořetického sboru dobrovolných hasičů Tomáš Langer.

Jak přiznal, snahou ankety bylo přilákat na bořetický Panský dvůr od třináctého července po setmění co nejvíce diváků. Pokud však bude pršet, mokrou variantu pro promítání bohužel v Bořeticích připravenou pro návštěvníky nemají.

V Hustopečích už několik let sázejí na české filmy. Na přelomu července a srpna se mohou diváci těšit i na krátké historické předfilmy, které zkrátí čekání na tmu.

„České snímky se nám osvědčily. I když letos nabídneme i jeden slovenský film. Kolegyně z kultury mají docela přehled o tom, co se během roku v kinech promítá, takže ty pak vyberou to nejlepší. Ne všechny premiérové filmy se ale hodí do letního kina, publikum chce spíše vidět komedie nebo lehčí žánry,“ byl přesvědčený ředitel Centra volného času Hustopeče Bořivoj Švásta.

Podle něj chodí sledovat filmy pod širé nebe daleko více diváků než do kamenného kina. „Pokud bude špatné počasí, přesuneme promítání do hustopečského kina,“ uvedl.

„V letním kině jsem ještě nebyl. Nechodím ani do kamenného. Spíš se na filmy dívám doma. Určitě to může být ale romantické místo na rande, takže možná se tam někdy vydám,“ usmíval se student Libor Danda z Lanžhota.