Pořadatelé upozorňují, že volných míst na letních táborech letos rychle ubývá. „Ty osvědčené s určitým zaměřením jsou už vyprodané,“ upozornila Milena Bogdálková z brněnského Střediska volného času Lužánky.

Přestože je nabídka na jižní Moravě velmi široká, vybrat tábor, kde se dítěti líbí místo i program, je podle odborníků někdy těžké. „Každý rodič a dítě mají jiné nároky,“ uvedla Kateřina Konečná z Pionýra. Podle ní je proto důležité všechny nabídky pečlivě porovnat.

Webový rádce

Rodiče, kteří si neví rady s výběrem, mohou najít inspiraci na internetových stránkách www.cesketabory.cz. Tábory jsou tam rozdělené tematicky. „Zájemci díky tomu rychle najdou přesně to, co hledají. Od horolezeckých pobytů až po vodácké,“ uvedl Jiří Burda, který stránky vytvořil. Portál nyní obsahuje nabídku více než devíti stovek táborů od organizátorů z celé České republiky.

S výběrem pomáhají rodičům i v brněnských Lužánkách. Na recepci pro ně připravili seznam vlastních táborů, i těch, které pořádají jiné instituce. Celkem nabízí přes dvě stovky pobytů s různým zaměřením: sportovním, divadelním, technickým, filmovým, matematickým, cirkusovým či pěstitelským.

Pionýr, který patří mezi největší pořadatele táborů na jižní Moravě, rodičům radí, aby tábory vybírali podle kvalitních instruktorů a zajímavého programu. „Tím myslíme, že se děti nebudou ani v deštivém počasí nudit,“ vysvětlila Konečná. Jihomoravský Pionýr letos pořádá téměř šedesát táborů, námětem jednoho z nich jsou například olympijské hry.

Mnozí rodiče však ocení spíše to, že se dítě na dva týdny dostane do přírody. „Určitě se otrká, když se bude umývat studenou vodou z potoka a účastnit se třeba bojové etapové hry,“ myslí si matka devítiletého Lukáše Iva Gregorová.

Pobyty v přírodě s naučným programem nabízí především skauti. „Na téměř padesáti táborech, které organizujeme, spí děti ve stanech s podsadou nebo v týpí,“ uvedl Ivo Brzobohatý z brněnského Junáka.

Čtyři domy dětí a mládeže na Břeclavsku připravují na pětačtyřicet táborů. Za deseti až čtrnáctidenní pobyt rodiče zaplatí nejméně tři tisíce korun. „Velký zájem je tradičně o softbalový a taneční tábor, ale obsadili jsme už i většinu zbývajících pobytů. Volní jsou ještě Rytíři krále Artuše a cyklistický tábor Po stopách starých Slovanů,“ uvedla Bronislava Kocmánková, ředitelka, břeclavského Domu dětí a mládeže Duhovka.

Na Blanensku jsou dobrodružné pobyty pro děti už dávno obsazené. Volná místa nezbyla ani na jezdeckých táborech v Cetkovicích. „Nabízíme vždy několik termínů, ale o tábory s koňmi je velký zájem,“ upřesnila Zdena Musilová z Domu dětí a mládeže v Letovicích.

GABRIELA PERINGEROVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

Tábory na jižní Moravě.
Příměstské tábory: večer domů

Jižní Morava – Ráno dítě přivedete a odpoledne si jej vyzvednete. Takový je princip příměstských táborů, které se letos staly hitem ve větších městech jižní Moravy.

Nejvíce kurzů nabízí brněnské Středisko volného času Lužáky. „Příměstské tábory jsou skvělou variantou, jak zaměstnat děti o prázdninách. Nemusíte mít strach, že zůstanou samy doma a něco se jim stane,“ řekla Eva Dittingerová z lužáneckého centra. Upřesnila, že příměstské tábory využívají hlavně rodiče, kteří nemají dovolenou.

Výběr táborů je velký – od technického, přes sportovní až pro tvůrčí zaměření. Například brněnský dětský dům Junior nabízí i tábor výpočetní techniky. „Děti se naučí vytvářet grafické prvky i základy programování. Není to ale jen sezení u počítače, v plánu mají i výlety a hry venku,“ uvedla Aneta Sádlíková z Junioru.

Příměstské tábory mají rády hlavně děti, které sportují. Každý den si díky trenérovi zlepší techniku i fyzičku. Brněnský Klub plaveckých sportů Kometa pořádá letos dvacet příměstských táborů pro neplavce i závodníky a téměř všechny jsou obsazeny. „Novinkou je letos tábor v aquaparku v Kohoutovicích, ten ještě není plně obsazen. Ostatní plavecké tábory pořádáme na Kraví hoře, v Pisárkách a v bazéncích brněnských základních škol,“ uvedla trenérka Komety Kateřina Hašková. Výhodou takových táborů podle ní je, že se dítě za týden opravdu naučí plavat, případně se v plavání zdokonalí.

To, že zájem o příměstské tábory roste, potvrzuje i ředitelka břeclavského domu dětí Bronislava Kocmánková. „Letos jich pořádáme šest. Jsou plné hned, jakmile nabídku zveřejníme,“ potvrdila ředitelka.

GABRIELA PERINGEROVÁ

Každé dítě se musí mít kde umýt

Brno – Ze studentky medicíny se každé léto na dva týdny stává hlavní vedoucí dětského tábora. „Přípravy mi zaberou několik měsíců, protože program vymýšlíme už v zimě,“ říká Lýdie Kučerová z Brna. Letos je to už potřetí, co bude řídit tábor u Lipnice v jižních Čechách.

Hlásíte pořádání tábora na hygienické stanici?
To se dělá až tehdy, když je v táboře více než třicet dětí. Nám tedy oznamovací povinnost odpadá. O akci tedy informujeme pouze vedení sdružení Ymca a také obecní úřad v Lipnici.

Jaké musíte dodržovat hygienické předpisy?
Týkají se hlavně stravování a osobní hygieny dětí. Musíme mít například oddělené prostory v kuchyni na zpracovávání masa, zeleniny a pečiva. Nesmíme dětem podávat rizikové potraviny, jako je syrové maso, vajíčka a podobně. Vysoké nároky jsou i na skladování rychle se kazícího jídla. Kromě toho děti musí mít možnost denně se umýt v teplé vodě.

Nevyžadujete od dětí nějaké zdravotní potvrzení?
Každé dítě musí před odjezdem odevzdat nástupní list, zdravotní potvrzení od lékaře a prohlášení od rodičů o tom, že netrpí žádnou infekční chorobou. Vedoucí odevzdávají potvrzení, že jsou způsobilí pro práci s dětmi. Na táboře musí být člověk se zdravotnickým vzděláním nebo kurzem.

Máte spojení s místní nemocnicí?
Vždy se domluvíme, že k nim budeme v případě nouze jezdit. Zatím to ještě naštěstí nebylo potřeba.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ

Hygienička: Zdravotní potvrzení mívá hodně nedostatků

Jižní Morava – Dvě pokuty za nedostatky v kuchyni. Taková je z pohledu jihomoravských hygieniků bilance loňských dětských letních táborů v kraji.
Hygienici jsou s dodržováním předepsaných podmínek na táborech spokojení. „Zkontrolovali jsme jich desítky. V mnoha případech se našly nejrůznější malé prohřešky, ale větší pokuty jsme dali jen dvě,“ uvedla Marcela Hadámková z Krajské hygienické stanice Brno.
Kontroly se podle Hadámkové dělají namátkově. „Zkoumáme stav ubytování, zásobování pitnou vodou, stravování a zdravotnickou dokumentaci,“ vyjmenovala Hadámková oblasti, kde se prohřešky objevují nejčastěji.

Hygienikům musí organizátoři ohlásit jen tábory, na kterých je naráz víc než třicet dětí. Musí uvést, že tábor se uskuteční v místě, kde je zajištěn přístup k pitné vodě. Hygienici také chtějí vědět, jakým způsobem a kde se budou děti na táboře stravovat, kde budou ubytovaní a kolik jich pojede.
„Loni vyjelo na tábory v Jihomoravském kraji téměř jedenáct tisíc dětí, letos očekáváme podobný počet,“ uvedla Eva Lysá z oddělení hygieny dětí a mládeže Krajské hygienické stanice v Brně.

Nejdůležitější je podle Lysé přístup k pitné vodě. „Kromě pitné vody k přímému pití, ale i mytí rukou a těla, požadujeme, aby například jídelna byla zastřešená a zajištěná proti větru a dešti,“ doplnila hygienička Lysá. Pokud se děti na táboře nestravují v jídelnách nebo restauracích, dohlíží hygienici také na sklady potravin a místa, kde se táborová jídla vaří.

Hygienici sledují i ubytování. Důkladnější v kontrolách jsou u stanových táborů. I ve stanech totiž musí být postele. „Stany musí mít nepromokavou stanovou plachtu, děti nesmí spát na zemi a musí mít od vlhka izolovanou plochu k odkládání osobních věcí,“ dodala Lysá.

Při kontrolách letních prázdninových táborů nachází hygienici nejčastěji závady ve zdravotní dokumentaci dětí. „Většinou nejsou v pořádku všechna potvrzení, která dětem vydává lékař a píší rodiče,“ uvedla jeden z případů hygienických prohřešků Lysá.
Bez infekce
Před odjezdem na tábor musí rodiče vyplnit potvrzení o tom, že dítě během tří předcházejících dní nepřišlo do styku s žádnou infekční chorobou. Kromě potvrzení o bezinfekčnosti musí rodiče organizátorům tábora předat i potvrzení o zdravotní způsobilosti dítěte.

To vydává dětský lékař a rodič za něj zaplatí sto dvacet korun. „V potvrzení o zdravotní způsobilosti upozorňujeme táborové zdravotníky například na určité alergie dětí, popisujeme léky, které má dítě užívat, a hlavně potvrzujeme, že dítě bylo řádně očkováno,“ vypočítala náležitosti řádného potvrzení brněnská dětská lékařka Milena Skalická.

Prakticky žádné hygienické podmínky nemusí splnit tábory příměstské. „Většinou se totiž konají v domech dětí a mládeže nebo ve sportovních klubech, které mají dostatečné hygienické zajištění,“ popsala výhodu příměstských táborů Lysá.

GABRIELA PERINGEROVÁ