„Vydáním nového tržního řádu město Břeclav stanovilo provozní dobu restauračních zahrádek. Ve dnech předcházejícím dnu pracovního klidu mohou být otevřené do půlnoci, v ostatních dnech nejpozději do půl jedenácté. Tržní řád však obsahuje také ty zahrádky, které mohou být otevřené celoročně do půlnoci. Je to ale dáno jejich umístěním," uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý.

Jak doplnil, vedení města se snažilo najít rovnováhu mezi zájmy lidí, kteří se chtějí bavit a těmi, již chtějí spíše odpočívat. Kromě toho muselo zohlednit i řadu žádostí majitelů letních zahrádek. „Hledali jsme kompromis. Chceme umožnit lidem strávit ve městě příjemné letní večery na restauračních zahrádkách a také podpořit podnikatelské aktivity. Na druhé straně ale chceme vyjít vstříc lidem žijícím v okolí, kteří mají právo na pokojné bydlení a spánek," vzkázal Ryšavý.

Nad ustanovením provozní doby letních zahrádek nadále zůstává nadřazený noční klid, jenž platí od desáté hodiny noční do šesté ranní. Jeho porušení musí v Břeclavi často řešit tamní strážníci.

Kromě tržního řádu je však nově upravený i přestupkový zákon. Podle něj už mohou strážníci rušení nočního klidu řešit přímo s výtržníkem, a ne majitelem podniku, jak tomu v minulosti bylo.

Kvůli obdobným situacím úředníci plánují případné problémy spojené s provozem zahrádek sledovat. Nastavená pravidla se tak mohou měnit.

Tržní řád je zveřejněný na webových stránkách města v sekci Vyhlášky a nařízení. S případnými dotazy se mohou lidé obracet na Šárku Mutinovou z ekonomického odboru.