Bude to zábava, říkal si třiadvacetiletý mladík Milan T., když si před pár dny půjčoval od bratrance motorku. Na silnici z Čejče do Mutěnic na Hodonínsku vyrazil jen nalehko v kraťasech a sandálech. Rychlou jízdu nezvládl a skončil v poli se skoro utrženou nohou. Je přitom jen jedním z mnoha pacientů bohunického traumacentra Fakultní nemocnice Brno. Lékaři upozorňují, že v létě přibývá úrazů i zbytečných dopravních nehod.

„Zmíněný mladík měl nohu oddělenou od kostního aparátu. Kdyby si vzal motorkářské boty, tak vážné zranění by si nezpůsobil,“ upozornil primář oddělení urgentního příjmu Fakultní nemocnice Brno Martin Doleček.

Špatné chrániče

Lékaři se v létě nejčastěji setkávají s nehodami na kole nebo kolečkových bruslích. Mnohé z nich končí vážnějším poraněním. „Může za to špatné vybavení sportovců. Lidé zapomínají na helmy nebo zvolí nevhodný typ. Třeba bruslaři si myslí, že stačí obyčejná cyklistická helma. Ta ale nechrání zátylek hlavy. Úrazy na in­linech bývají i smrtelné,“ řekl primář Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Brno Roman Gál.

Osudové bývají i prázdninové nehody cyklistů. „Nemám nic proti výletům na cyklostezkách. Kolem Brna je jich ale bohužel málo. Lidé pak na kole jezdí v běžném provozu. Nebezpečí v případě srážky cyklisty s autem je přitom obrovské,“ připomněl Gál.

Doktoři mají v létě plné ruce práce zejména s dětmi, které mají hodně volného času. „O prázdninách přibývá zejména úrazů u starších dětí,“ uvedla mluvčí jihomoravské záchranky Barbora Zuchová. Její slova potvrzuje i Bohdana Rezková z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně. „K nárůstu množství úrazů dochází většinou až po patnáctém červenci. U dětí ještě doznívá školní režim a ještě mají určitou disciplínu,“ vysvětlila Rezková.

Záchranka velmi často pomáhá u rybníků, koupališť a bazénů, kde děti v horkých dnech tráví hodně času. „Největší problém není klasické tonutí, ale nebezpečné skoky do mělkých domácích bazénů. Tak se nejčastěji zraní chlapci ve věku od šestnácti do pětadvaceti let. Alarmující je, že často s přispěním alkoholu,“ připomněla Zuchová.

Vedle většího množství dětských úrazů musejí lékaři ošetřovat také oběti dopravních nehod. Nejvážnější jsou ty, do kterých se připletou motorkáři. „Výrazně jich přibývá v teplých dnech. Třeba minulý víkend bylo těžkých bouraček několik,“ potvrdila Zuchová.

Hlavně prevence

Lékaři doufají, že jim v boji proti úrazům pomůže registr, jehož vznik inicioval přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Petr Gál. Systém shromažďuje data o zraněních v celém Česku. Odborníci díky němu zjistí třeba to, kde se nejčastěji stávají závažné nehody, které typy aut jsou nebezpečné a jaké bezpečnostní vybavení nejlépe chrání sportovce. „První výsledky však budeme mít po dvanácti měsících sběru dat. Tedy na začátku příštího roku,“ doplnil Petr Gál.

K boji proti smrtelným úrazům se připojil také brněnský magistrát, který zaštítil desátý ročník kampaně Brněnské dny bez úrazů. „Nejčastější příčinou smrti dětí jsou právě úrazy. Před začátkem prázdnin jsme proto uspořádali sérii preventivních akcí,“ uvedla hlavní koordinátorka kampaně Ivana Draholová.