Malíř Vojtek ze Staré Břeclavi si na tento rok přichystal atypickou dovolenou. „Vytvořil jsem si oázu klidu přímo v Břeclavi. Ženu a dceru nechám, ať se dovolenkují, a já tady budu v tichu a klidu tvořit. Maluji nové obrazy a píšu knihu z vlastní zkušenosti. Jmenuje se Buď vůle tvá a pojednává o muži, který přežil infarkt. Vyjde začátkem října a bude ji křtít kardiolog profesor Jan Pirk," říká malíř ke své ideální dovolenou. Vojtek také připravuje kolekci dvaceti velkých obrazů s abstraktní tématikou.

To krumvířský vinař Valihrach zvolil zahraničí. Za kolegy vyrazil do Německa, kam jezdí v posledních několika letech. „Jezdíme do Německa k řece Muldě, podél níž jsou viniční tratě. Jsme tu s manželkou a přáteli už devátým rokem, opravdu se nám zde líbí. Rádi se sem vracíme," vypráví Valihrach do mobilního telefonu.

Volné dny nemá přesně naplánované. „Býváme tu obvykle týden, domů odjíždíme podle počasí. Máme tu mnoho kamarádů, chodíme po okolí, prohlížíme si viniční tratě a ochutnáváme vína. S chutí se zde na chvíli oprostím od toho našeho vinařského socialismu, od zbytečného tahání politiky do vinařství," doplňuje poté majitel úspěšného vinařství.

Legenda českého motokrosu Petr Kuchař, který žije v Hustopečích, si v létě moc klidu neužije. „Toto léto je pro mě pracovní. Jsem v jednom kolotoči, skoro se nezastavím. Ale naše děti mají zrovna prázdniny, s manželkou se proto snažíme na víkend vymyslet různé výlety. Chceme je alespoň na chvíli nějak zabavit," míní Kuchař.

Na srpen plánuje s rodinou cestu do Itálie spojenou s významnou událostí. „Kamarád, který je Ital, chystá svatbu. Plánujeme, že to propojíme s delším pobytem. Budeme tam objíždět známé, podíváme se i do Ravenny a na další místa v Itálii," plánuje Kuchař.

Pracovně vytížený bude i lidový vypravěč Franta Uher z Lanžhota. „Prázdniny jsou totiž žně pro umělce, jako jsem já. Na dovolenou nemám ani moc čas. Celé léto jezdíme s manželkou po vystoupeních, dost mi s prací pomáhá," tvrdí Uher.

Od neděle si však udělají čas a vyrazí na pět dní do Rožnova pod Radhoštěm. „Máme tam spoustu přátel, budeme se věnovat relaxaci a turistice. Jsem ale docela workholik, nedokážu vypustit, tak už dopředu vymýšlím další vystoupení. Manželce o tom nebudu radši ani říkat," uzavírá Uher s úsměvem.

ROMAN DOLEJSKÝ