Na průjezd Husovickým tunelem v Brně mohou zapomenout řidiči po většinu letních prázdnin. Zůstane uzavřený od 1. července do 18. srpna kvůli pokračující stavbě velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Dopravu silničáři převedou na takzvanou starou Provazníkovu, a to v úseku od Tomkova náměstí po Merhautovu ulici v režimu jednoho jízdního pruhu v každém směru. „Od 2. června do poloviny srpna je pro auta uzavřená také Karlova ulice," zmínila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Právě 18. srpna plánují stavbaři zprovoznění hlavní trasy velkého městského okruhu na Tomkově náměstí a Rokytově. Práce tam úplně skončí do konce letošního roku.

V létě má začít oprava mostu u Hustopečí na Břeclavsku, který se nachází na nájezdu na dálnici D2 ve směru na Břeclav a Bratislavu. „Není v havarijním stavu, ale v současnosti je v pátém stupni, což značí špatný stav," potvrdila Trubelíková. Státní silničáři už vypsali soutěž. Předpoklad prací je podle nich od srpna do října. Související dopravní omezení přiblíží po podpisu smlouvy se stavební firmou.

Řidiči se musí připravit o letních prázdninách na kyvadlově řízenou dopravu na hlavním tahu mezi Znojmem a Jihlavou. Silničáři opraví šestikilometrový úsek silnice I/38 od Hostěrádek po Žerůtky. „Zahájení prací předpokládáme o letních prázdninách, oprava potrvá tři až čtyři měsíce," uvedla Trubelíková.

PROBLÉM PŘEJÍT SILNICI

Plánovaná oprava zasáhne mimo jiné Olbramkostel, jež silnice I/38 protíná. „Cesta je přetížená, jezdí tudy mraky aut. Teď byla u Blížkovic objížďka, kvůli které se jedním směrem hrnula auta a byl problém i přejít silnici," nastínil starosta městyse Josef Veselý.

Silničáři dále připravují opravu silnice I/54 na průtahu Strážovic na Hodonínsku. Jedná se o hlavní tah od Slavkova přes Hodonínsko po hranice se Slovenskem. „Opravu povrchu silnice I/54 na průtahu Strážovic plánujeme v letních měsících,“ sdělila mluvčí silničářů Trubelíková.

PŘESUN PROVOZU NA DRUHOU POLOVINU

Za pár dní se změní doprava na mostě Otakara Ševčíka v brněnských Židenicích. Na opravenou polovinu mostu Otakara Ševčíka se přesune provoz 20. června. „Omezení provozu budou obdobná jako doposud. Zprovoznění celého mostu bez dopravních omezení předpokládáme v letních měsících příštího roku,“ pokračovala mluvčí Trubelíková.

Záběry prací na mostě Otakara Ševčíka v Brně. | Video: Studio Daněk

Dva zúžené pruhy v obou směrech zústávají mezi 194. a 196. kilometrem dálnice D1 v Brně. Pokračuje tam rozšiřování na šestipruh. „Zhruba v polovině letošního srpna bychom mohli přehodit provoz na dokončenou levou část dálnice a začít rozšiřovat pravou polovinu. Se zhotovitelem jsme se dohodli na dokončení úprav a úplné spuštění provozu v polovině dubna příštího roku," řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Ještě letos skončí práce na velkém městském okruhu Bauerova a Žabovřeská.

Pohled na rozšiřování dálnice D1 v Brně. | Video: Studio Daněk

S omezeními se už nyní potýkají řidiči při jízdě po silnici I/40 na průtahu Valticemi na Břeclavsku. Zcela neprůjezdný zůstane do července zhruba čtyřsetmetrový úsek od křižovatky ulice P. Bezruče a náměstí Svobody po křižovatku s ulicemi Krátká a Klášterní. „Následně budou provoz řídit semafory," informovala Trubelíková. Dokončení hlavních prací je v plánu do konce letošního roku.

MODERNIZACE D46

Postupuje i modernizace dálnice D46 od Vyškova až k hranicím Jihomoravského kraje. Řidiči úsekem projedou jedním pruhem v každém směru. Hotovo bude ještě letos v srpnu. „Práce zahrnují úpravu mimoúrovňové křižovatky Vyškov i stavbu protihlukové stěny u Pustiměři, kde zvuková zátěž překračuje limity. Na mimoúrovňovém křížení přibude připojovací pruh ve směru na Olomouc, vznikne i nový most přes řeku Haná,“ popsala Trubelíková.

Na části D46 dosud platí snížená rychlost. „Kvůli tomu, že zatím chybí u křižovatky zmíněný připojovací pruh, nelze nyní v úseku zvýšit rychlost. Řidiči tam smí jet nejvýš sto kilometrů v hodině,“ doplnila Trubelíková. Náklady na modernizaci jsou necelých půl miliardy korun bez daně.

Na D46 zahájili silničáři pokládku cementobetonového krytu vozovky v úseku, který slouží jako záložní záložní přistávací plocha pro vojenská letadla. | Video: Studio Daněk

DALŠÍ OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKA

Další okružní křižovatka vzniká ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Konkrétně v křížení silnice I/54 s Kollárovou a Dvořákovou ulicí. Nákladní doprava projíždí stavbou kyvadlově na semafory a osobní auta volí objízdnou trasu po místních silnicích. „Dokončení prací plánujeme na přelomu července a srpna,“ zmínila Trubelíková.

Od začátku prací se v blízkosti stavby střídají hlídky policie republikové, dopravní a městské. „Hlídky jsou tady každý den. Řešíme tady také hříšníky, kteří vjedou osobními auty do zákazu. Na místě jim hrozí pokuta až patnáct set korun,“ přiblížil velící strážník Rostislav Prax.

Uzavírky a omezení na jihu Moravy:

Nové uzavírky, které začnou v létě:

Uzavírka Husovického tunelu v Brně:

 • kdy: od 1. července do 18. srpna
 • omezení: úplná uzavírka kvůli pokračování stavby velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova

Oprava mostu u Hustopečí na Břeclavsku:

 • kdy: pravděpodobně od srpna do října
 • omezení: přiblížení po podpisu smlouvy

Oprava silnice I/38 od Hostěrádek po Žerůtky:

 • kdy: začátek pravděpodobně o letních prázdninách, trvání 3 - 4 měsíce
 • omezení: kyvadlově řízená doprava

Oprava průtahu Strážovic na Hodonínsku:

 • kdy: začátek v letních měsících
 • omezení: zatím nejasné

Uzavírky, které budou dál pokračovat i přes léto:

Oprava mostu Otakara Ševčíka v Brně:

 • kdy: změna od 20. června, konec v létě 2025
 • omezení: přesun provozu na druhou polovinu mostu, průjezd 1+1

Rozšíření dálnice D1 v Brně; 194 - 196. km:

 • kdy: změna v srpnu, konec v dubnu 2025
 • omezení: přesun provozu na druhou polovinu v polovině srpna, zúžené 2+2

Oprava průtahu Valtic na Břeclavsku:

 • kdy: do konce 2024
 • omezení: do července uzavírka od křižovatky ulice P. Bezruče a náměstí Svobody po křižovatku s ulicemi Krátká a Klášterní, pak provoz na semafory

Uzavírky, které v létě končí:

Modernizace D46 od Vyškova až k hranicím Jihomoravského kraje:

 • kdy: od dubna do srpna
 • omezení: průjezd 1+1

Stavba okružní křižovatky ve Veselí nad Moravou:

 • kdy: od dubna do července/srpna
 • omezení: uzavírka pro osobní auta, kyvadlově pro nákladní auta