Loď Věstonická Venuše se ve čtvrtek změnila ve vzducholoď. Alespoň na pár minut. To, když ji obrovský jeřáb vyzvedl z hladiny novomlýnské nádrže a opatrně usadil na pečlivě připravené místo na břehu pasohláveckého kempu Merkur, kde přečká zimu.

„Z vody ji vytahujeme každoročně. Ledy by ji totiž rozmačkaly,“ vysvětlil důvod ne zrovna jednoduché operace kapitán čtrnáct a půl metru dlouhé lodi Jiří Kosek.

Počasí na kočku

Věstonická Venuše letos jezdila na trase Merkur – Pasohlávky – Brod nad Dyjí. Vejde se na ni pětačtyřicet cestujících. Ještě předtím, než se dostala na jižní Moravu, plavila se v Hamburku a dva roky v Praze. Na Nových Mlýnech má za sebou už sedmou sezónu, stejně jako kapitán Kosek.

„Letos to bylo hodně špatné. Nejhorší sezóna, jakou pamatuji. Léto pozdě začalo a brzy skončilo. Když to srovnám s uplynulými sezónami, určitě jsme svezli nejméně lidí. Ale i kemp byl méně obsazený,“ otočil se zkušený námořník k nedalekému Merkuru.

„Je pravda, že letošní sezóna byla velmi špatná. Počasí bylo hodně nevyzpytatelné,“ přiznal také David Korda z Lodní dopravy Břeclav, která pravidelné lodní linky na první a třetí novomlýnské nádrži provozuje. A také na řece Dyji v Břeclavi a okolí.

Svařák jako lákadlo

Zatímco na vrcholu léta si mohou plavbychtiví vybírat z nabídky sedmi lodí, do listopadu jejich počet klesne na pouhé dvě. Břeclavská společnost přesto tajně doufá, že by ve zbývajících třech měsících mohla letošní čísla alespoň mírně vylepšit. Mimo jiné i díky soukromým pronájmům plavidel.

„Teď je ještě k dispozici Pálava na dolním jezeře. Ovšem pouze do konce října. Do stejného termínu bude jezdit o víkendech a státních svátcích také loď z Břeclavi na Janův hrad. A to hned čtyřikrát denně,“ přiblížil Korda současnou nabídku.

S listopadem pak začne na vodě zimní provoz s jedinou trasou, a to právě z Břeclavi na Janův hrad u Podivína. S pravidelným odjezdem v jednu hodinu odpoledne z areálu veslařského klubu. Na vodě už zůstanou pouze dvě kryté lodě vybavené topením – Sámo a Svatopluk.

„Budeme jezdit každý víkend a všechny svátky. I tentokrát připravujeme program adventních plaveb, silvestrovskou a novoroční plavbu. Všichni cestující dostanou zdarma hrníček svařáku,“ láká Korda s předstihem na netradiční pohled na zimní krajinu z paluby lodi.

„Na brněnské přehradě už máme plavbu lodí za sebou. Teď přemýšlíme o tom, že bychom vyzkoušeli nějakou trasu v Břeclavi. Vzhledem k tomu, že letní plavby už nestihneme, tak to možná klapne v zimě se svařákem,“ plánuje například Daniel Beran, který bydlí v Břeclavi.