Tři roky přísnějšího režimu a nekompromisních regulací. Výsledek? Křišťálově průzračná voda, klid a čisto. Správě chráněné krajinné oblasti Pálava se omezení vstupu do areálu zatopeného vápencového lomu na Janičově vrchu v Mikulově osvědčilo. Pokračovat v něm proto hodlá i nadále. Ovšem v letošní sezoně už s novým provozovatelem. Romanu Ertlovou, která se o lom starala poslední čtyři roky, a tři z toho za nových podmínek, nahradil Mikulovan Radovan Popovský.

„Na podzim jsme poptávali nájemce na období 2024 až 2026. Konkurence byla dost velká. A nejvýhodnější nabídku pro stát podal Radovan Popovský z Mikulova. Paní Ertlová tedy nepokračuje. Protože se však osvědčilo skoro vše, co zavedla i nad rámec našich požadavků, rozhodl se je nový nájemce převzít,“ potvrdil Deníku vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.

Shrnul zároveň, s čím musejí příchozí koupající se v lomu počítat. „Funkční a důležité, na čem trváme, je v jednom okamžiku maximální počet sta lidí v areálu, kompletní hygienické zázemí včetně čtyř toalet, dodržování čistoty a pořádku a upřednostňování ekologicky odbouratelných opalovacích krémů. A samozřejmě regulovaný vstup od devíti hodin od rána do sedmi do večera. Jak bude správce regulaci zajišťovat, necháváme na něm. Z logicky věci jde ale o vybírání vstupného, jehož výši si nájemce určuje sám, a důsledné počítání příchozích,“ zdůraznil Kmet.

Zájemců o provozování lomu se správě oblasti přihlásilo zhruba deset. „S těmi, kteří předložili finančně nejzajímavější nabídky, jsme měli pohovory. To abychom zjistili, zda jsou skutečně požadavky regulace s to splnit, a také, zda jsou finančně dostatečně silní a mají zkušenosti s provozováním takového prostoru nebo organizováním podobné činnosti. No a pan Popovský z toho vyšel nejlépe. Nabídl nejvyšší cenu a dokázat zaručit, že lom zvládne provozovat,“ přiblížil Kmet.

Tři roky pronájmu lomu vyjdou na 2,1 milionu korun.

Podotkl, že nový správce za sezonu zaplatí pronajímateli dvou hektarů vodní plochy sedm set tisíc korun. Za tři roky tedy 2,1 milionu korun.

Jak redakci řekl správce Popovský, kromě regulací nastavených správou Pálavy nadále v areálu lomu na Janičově vrchu nebude možné kouřit či vstupovat s domácími mazlíčky. Naopak vnášet mohou lidé jednorázové obaly, jakými jsou třeba PET lahve s pitím.

„Přístup k vodě jsem nezpřísnil, ba spíše rozvolnil. Lidem říkám, že odpad třídíme, paní Ertlová nepouštěla ani třeba s plastovou lahví na vodu. To nechávám, to bylo příliš. Ale kelímky na pivo a vše, co snadno odnese vítr, nepovoluji. Ideální pak je, aby si lidé všechny odpadky, které vytvoří, zase sbalili do batohu a odnesli s sebou pryč,“ představil Popovský.

O lomu a koupání bez plavek jsme psali ZDE.

Novinkou je také možnost odstavit kola v areálu lomu. „Vyčlenil jsem zde místa ke stání tak, aby cyklisté měli svoje kola na dohled. Nabízíme tady k zapůjčení i lehátka, a stejně tak si mohou lidé i vyzkoušet a případně zakoupit ekologické opalovací krémy,“ vyprávěl správce lomu.

Úplně zkrátka nepřijdou ani majitelé psů. „Sice nesmějí se svými mazlíčky do areálu lomu, ovšem mohou si dát třeba deku nahoru a střídat se v koupání. Když je jich kupříkladu pět, radím jim, aby si koupili dva vstupy a postupně se vystřídali. Máme sčítací očíslované kartičky. Na zadní stranu nalepíme přesný konečný čas. Návštěvníci si jen zapamatují číslo kartičky, které vždy ohlásí u vstupu,“ představil Popovský.

Ceník zůstává neměnný. Za hodinu pobytu v lomu zaplatí lidé v době od devíti hodin od rána do sedmi do večera padesát korun. „Přijít se vykoupat mohou od šesti do devíti ráno zdarma. Stejně tak je zdarma i večerní koupání,“ uvedl Popovský s tím, že lom je přístupný čtyřiadvacet hodin denně. Platí zde ovšem noční klid.