Očekávají, že se na trh dostane asi 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021. Pokud by však vinaři využili právo prodávat všechna vína, která úspěšně prošla hodnocením, pod známkou Svatomartinské, dostalo by se na trh rekordních zhruba 2,8 milionu lahví. „Zda bude ročník 2021 skutečně rekordním, bude jasné na konci roku, kdy už bude velká většina Svatomartinských vín prodaná," sdělil mluvčí vinařů Jiří Bažant.

Nejčastěji zastoupené odrůdy:
Müller Thurgau - 84
Modrý Portugal - 53
Muškát Moravský - 49

Letošním hodnocením úspěšně prošlo nejvyšší procento přihlášených vín v historii obnovené tradice Svatomartinských vín, což ukazuje na nadprůměrně kvalitní ročník. „Z celkem 355 hodnocených vín uspělo 328, tedy jen necelýchosm procent z nich nedokázalo naplnit přísné kvalitativní podmínky pro udělení známky," vyčíslil ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Lednický zámecký park.
Covid, zdražování, vytížené firmy. Obnova zámeckého parku v Lednici se opožďuje

Nejvíce vzorků:
Réva Rakvice 16
Vinařství Mutěnice 12
Vinařství Omasta 11
VINAŘSTVÍ Velké Bílovice 11
Vinný dům 11
Patria Kobylí 10

Nejvíce zastoupena budou tradičně bílá vína. Jedná se hlavně o Müller Thurgau v počtu čtyřiaosmdesáti vzorků nebo Muškát moravský v počtu devětačtyřiceti vzorků. „Po loňském ročníku ovlivněném koronavirem jsou Svatomartinská vína zpět v plné síle. Zájem vinařů a spotřebitelů je nesmírně povzbuzující. Ukazuje totiž, že ani hranice posledních let ve výši asi dvou milionů lahví Svatomartinských vín nemusí být maximem,“ uvedl Machovec.