Nejvíce vystavovatelů v historii, celkem 146. A rekordních 879 vín. To je bilance, kterou se mohou letos chlubit Valtické vinné trhy, největší a nejstarší přehlídka vín v České republice. Není divu, že jízdárna valtického zámku praská už od pátečního odpoledne ve švech.

„Kdo se chce prosadit na tuzemském trhu s vínem, nechybí na této soutěži. I proto se objevují stále nové firmy,“ vyzvedl význam prestižní akce Jan Otáhal z pořádající společnosti Valtické vinné trhy.

Tradiční přehlídku, která pokračuje od deseti hodin po celý sobotní den, provází zajímavý slogan. Totiž, že Valtické vinné trhy jsou Wimbledonem mezi vinařskými výstavami. „Získat ve Valticích ocenění je jako uspět jako v nejslavnějším grandslamovém turnaji v tenise,“ vysvětlil novátorské srovnání Otáhal.

Titul šampiona bílých vín letos bralo Víno Mikulov za pozdněsběrové Chardonny, ročník 2007. Šampionem mezi červenými víny je Cabernet Moravia, pozdní sběr, ročník 2007 z velkobí­lovického Rodinného vinařství Sedlák.

„Je to pro nás obrovské překvapení. O to větší, že na Valtických vinných trzích vystavujeme poprvé. Vůbec by nás nenapadlo, že se dostaneme až tak vysoko,“ neskrýval překvapení sklepmistr Jaroslav Sedlák, který je zároveň jedním ze spolumajitelů malého velkobílovického vinařství.

Letošní novinkou bylo udělování velkých zlatých medailí. „Dostávají je ta vína, která splnila předpoklady pro běžnou zlatou medaili a navíc získala více než devadesát bodů. Letos jich bylo celkem devět,“ bilancoval předseda odborné komise Jaroslav Osička.

Ten potvrdil, že nebývale mnoho vzorků se v hodnocení jedenačtyřicátého ročníku přehlídky dostalo nad osmdesát bodů. „Platí, že úroveň kvality přihlášených vín rok od roku roste. Vím to, Valtické vinné trhy dělám už patnáctou sezónu,“ vyjádřil se.

Podle Osičky dnes vinohradníci stále častěji nechávají hrozny na keři v menším množství. A sbírají je později, až při vyšší cukernatosti. „To vše se promítá do kvality vína. Co se ve vinařství na Moravě udělalo za několik posledních let, na to můžeme být pyšní,“ uvedl coby profesor střední vinařské školy.

Také letos se ve Valticích udělovala kromě medailů a titulů šampionů i další mimořádná ocenění. Například pohár ministra zemědělství za nejúspěšnější kolekci vín získaly Vinné sklepy Valtice. Nejvýše ohodnoceným zahraničním vínem se pak stal Grüner Veltliner, ročník 2007, rakouského vinaře Rudiho Woditschky z Hermbaumgartenu.

Mimořádná ocenění vín na 41. Valtických vinných trzích 2008

1. CHAMPION VVT 2008 – bílé víno
238 Chardonnay 2007 pozdní sběr, č. š. 8318, VÍNO Mikulov, spol. s r.o.

2. CHAMPION VVT 2008 – červené víno
567 Cabernet Moravia 2007 pozdní sběr, č. š. P-25/07, Rodinné vinařství Sedlák Velké Bílovice

3. POHÁR STAROSTY MĚSTA VALTIC - za nejvýše oceněné zahraniční víno
56 Grüner Veltliner DAC 2007, č. š. LP22/08, Exkluzive Woditschka Rudi, Herrnbaumgarten

4. POHÁR MINISTRA ZEMĚDĚLSTVÍ ČR - za nejúspěšnější kolekci vín
Vinné sklepy Valtice, a. s.

5. POHÁR HEJTMANA JIHOMORAVSKÉHO KRAJE - za nejvýše oceněné víno od výrobce z Jihomoravského kraje
640 Neronet 2007 moravské zemské víno, č. š. 1307, Esterka Vít, Čejkovice

6. POHÁR ČESKOMORAVSKOHO SVAZU VINAŘSKÝCH PODNIKŮ - za nejvýše oceněné víno od člena svazu
855 Ryzlink rýnský ledové víno 2007, č. š. 7081, Znovín Znojmo, a. s., Šatov

7. POHÁR AGRÁRNÍ KOMORY České republiky - za nejvýše oceněné šumivé víno
864 Bohemia Sekt prestige brut, č. š. L5053, BOHEMIA SEKT, a.s. Starý Plzenec

8. POHÁR STAROSTY MĚSTA BŘECLAVI - za nejvýše oceněné přírodní sladké víno
830 Veltlínské zelené 2007 výběr z cibéb, č. š. 358/07, Vinné sklepy Valtice, a.s.

9. POHÁR REKTORA MZLU - za nejvýše oceněné známkové víno
672 Norton Privada cuvée 2003, č. š. L31090nejvýše, Sante Holding, s.r.o. Praha

10. POHÁR STŘEDNÍ VINAŘSKÉ ŠKOLY VALTICE - za nejvýše ohodnocené víno ročníku 2007
448 Frankovka modrá 2007 výber z hrozna, č. š. L10, Janoušek, s.r.o. Pezinok

Zdroj: www.vinnetrhy.cz